| elaafrodita1984 a întrebat:

Stie careva de ce frigiderul a facut gheata in exterior imediat sub gratar? Repet gheata este in exterior, pe spatele frigiderului, in apropierea motorului.

Răspuns Câştigător
| GouDidodino a răspuns:

Un frigider, funcționând pe acelasi principiu ca si un aparat de aer conditionat, cel mai probabil formarea ghetii pe radiatorul exterior se formeaza din cauza presiunii scăzute a agentului frigorifice (freon) in instalație. Este posibil sa fi pierdut pe undeva presiunea.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce frigider discutam aici? Probabil probleme de izolatie. E cu dezghetare automata sau trebuie dezghetat manual? Presupun ca e blindat de gheata pe interior si a inceput sa faca si pe exterior de la condens/probleme de izolatie.

| GouDidodino a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Total eronat

| anonimg a răspuns:

În locul tău aș pune întrebarea aici: http://www.service-frigidere-bucuresti.ro/
Nu te costă nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GouDidodino):

Ma bucur ca a raspuns cineva mai in masura. Acuma - no offense, chiar sunt curios - poti sa explici mai exact motivele pentru care presiunea scazuta de freon/agent de racire sa duca la formarea ghetii PE EXTERIOR? Nu inteles procesul.