| killerkiss a întrebat:

Stiti retete de prajituri fara ou? Dar nu vreau dinalea luate de pe net. Spuneti-mi va rog retete de la voi. MUltumesc. Dau fundita. happy

Răspuns Câştigător
| valThina a răspuns:

Stiu eu una.happy e foarte bunahappy iti trebuie un kg de mere, scortisoara (daca iti place), zahar, gris si praf de copt happy se amesteca praful de copt cu grisul(500grame), se pune in tava numai jumatate din compozitie, apoi merele rase se amesteca cu zahar(dupa gust), vanilie, si se pune toata aceasta compozitie peste stratul de grishappy apoi pui si cealalta jumatate de gris peste si o bagi la cuptor cam pentru 30-45 de minutehappy aa.si tava trebuie tapetata cu margarina si putina faina sa nu se lipeasca
o poti manca calda sau recehappy si la sfarsit s aui si putin zahar pudra happy yammy happy

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, pai ai putea sa faci salam de biscuiti si nu trebuie nici lapte nici cuptor, nici oua, cumperi un kg de biscuiti, cacao, stafide s-au rahat, daca ai mez de nuca e si mai bine, si fulgi de cocos s-au miez de nuca macinat, prepararea e foarte simpla, zdobesti biscuitii, faci un sirop din apa si zahar, adaugi esente, coaja de portocala rasa daca ai, la cantitatea de biscuiti iti trebuie cam 400 de gr apa(sirop) adaugi acest sirop in biscuiti faramati, si lasi sa se moaie, dar vezi sa nu se moaie de tot, se pot lasa si bucatele mici de biscuiti, intelegi?, dupa ce ai facut aceasta compozitie, adaugi 2 linguri cacao, stafide s-au bucatele mici de rahat, si esentele, dupa ce ai amestecat toate astea, sa ai ciolofan pregatit, tai bucati de ciolofan, si pui compozitie pe ciolofan cat sa rulezi un baston mai marisor in forma de salam, le dai la rece, apoi tai bucati si le dai prin nuca de cocos s-au nuca pisata ce ai tu, sunt ingrediente multe, dar nu e complicat deloc, succes si sper sa iti iasa bine...happy:* app daca ai forma de braduti, poti face din acelasi aluathappys-au lasa-ti imaginatia sa te conducawinking

| Joannaa a răspuns:

Buna,ai putea face budinca,crema de zahar ars,salam de biscuiti, iaurt de casa cu fructe, salata de fructe, sper ca te-am ajutathappy

| StefaniaS a răspuns:

@ScumpikaTahDoolce,crema de zahar ars se face cu ouawinking