| dudixx a întrebat:

vreau sa imi spuneti si mie ce retete culianare stiti.preferabil prajituri merci

2 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Ingrediente:
iaurt 250 gr.
doua oua
zahar100 gr.
unt 50 gr.
faina 125 gr.
gris 125 gr.
o jumatate de pachetel de praf de copt
trei linguri cu dulceata de capsuni
frisca 1/4 kg
capsuni mici 0. 3 kg
zahar pudra 1 lingura
Mod de preparare:
Prajitura cu capsuni – In timpul in care se incalzeste cuptorul, amestecati iaurtul, ouale si zaharul cu untul inmuiat. Adaugati faina, gris, praf de copt si amestecati. Turnati aluatul intr-o forma de tort unsa cu ulei si puneti-l la copt pentru aprox. 45 de min. Lasati blatul la racit, taiati-l in doua pe lat, dupa care ungeti o jumatate cu gem si adaugati blatul superior. Spalati capsunile la jet puternic de apa si lasati-le sa se scurga intr-o sita, curatati-le de frunze si taiati-le pe jumatate. Intindeti un strat de frisca peste blat, dupa care puneti fructele si presarati cu zahar pudra.

2 Ingrediente:
400 g piscoturi
crema Mascarpone 250 g
patru oua
patru linguri de zahar
trei cescute de cafea fara zahar
cacao pudra, pentru ornat
Mod de preparare:
Amestecati intr-un bol galbenusurile de ou cu zaharul, pana se deschid la culoare;
Adaugati crema Mascarpone si omogenizati amestecul;
Bateti intr-un bol separatalbusurile de ou pana se umfla;
Turnati albusurile peste crema cu Mascarpone si amestecati pana la incorporarea completa a acestora;
Evitati mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;
Inmuiati piscoturile putin in cafea dupa care se aseazati-le intr-o tava unul langa altul, fara spatii intre ele;
Dupa ce ati pus primul strat de piscoturi turnati peste ele jumatate din crema;
Puneti alt strat de piscoturi imbibate in cafea si deasupra restul cremei;
Pudrati din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si lasati prajitura in frigider peste noapte.
3Ecler cu ciocolata si frisca
Ingrediente:
Ecler:
unt 100 g
faina 125 g
jumatate de lingurita cu sare
oua 4 buc.
apa 125 ml
Crema de ciocolata:
o cana cu lapte rece
trei linguri de zahar
doua linguri de cacao
o lingura de faina
esenta rom
unt 50 g
frisca batuta 300 ml
Glazura:
patru linguri cacao,
6 linguri de apa
Modul de preparare:
Eclerele: Puneti untul cu apa si sarea la foc si cand da in clocot adaugati faina si amestecati bine. Dupa omogenizare, luati vasul de pe foc si raciti-l intr-o cratita cu apa. Apoi, adaugati pe rand ouale, puneti compozitia in tava sub forma de bastonase si bagati-le in cuptor la 180 grade C pentru aprox. 30 de min. Dupa ce se racesc taiati-le pe mijloc.
Crema de ciocolata: Amestecati toate ingredientele intr-o cratita pusa la foc potrivit pana se ingroasa. Adaugati esenta de rom si 50 de grame de unt, amestecati si lasati sa se raceasca.
Glazura: Fierbeti cele 4 linguri de cacao in 6 linguri de apa fara zahar.
Mod de ansamblare: treceti capacele de la ecler prin glazura calda iar pe baza eclerului puneti crema de ciocolata, apoi frisca si capacul cu glazura.
4budink de ciocolata Ingrediente:
ciocolata 200 gr.
unt 200 gr.
zahar 125 gr.
doua linguri de faina
patru oua
sare
Modul de preparare:
Puneti intr-o cratita ciocolata, untul si zaharul la foc domol, amestecand cu o lingura de lemn. Luati compozitia de pe foc dupa ce s-au topit ingredientele si lasati-o sa se raceasca. Freacati cele patru galbenusuri cu doua linguri de faina si turnati incet compozitia racita. La final puneti albusurile batute spuma. Ungeti o forma cu unt, puneti compozitia si fierbeti in bain-marie timp de o ora.