| SentimenteColorate a întrebat:

Buna TPU am 10 ani si am niste teme la mate parobleme sunt clasa 4 dar nu ma pricep asa bine vreau sa fac bine nu gresit datim rezultatu si dua fundita
intr-un parc sau plantat 160 garofae si de 4 ori mai putine lalele si panselute un sfert nr garoage si lalelelor.
si intrebarea e:
cate garoafe, lalele si panselute sau plantat? plzzz rezultatu dau fundita

Răspuns Câştigător
| Andru1996 a răspuns:

Usortonguetongue pai uite cam sa se face

aveam 160 garoafe
lalele=garoafe+4
si panselute=(garoafe+lalele):4

deci in cifre vine asa
160:4=40 lalele
(160+40):4=200:4=50 panselute

adica avem 160 garoafe
40 lalele
si 50 panselute

FUNDA

11 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Nici nu trebuie să ști matematică ca să rezolvi asta, trebuie să gândești logic. Dar ce mă mir? Nici română nu ști.

| Laura a răspuns:

@andreeascumpik Deci dacă am fi idioti ca andru și am fi agramati și obsedati de funde, am fi deștepti? Lasă, o sa crești tu și o să întelegi ce zic.

| rosto a răspuns:

Nu o mai ajutati cu astea, lasati-o sa se prinda si singura ca nu se poate sa nu stie asa ceva. Ajunge in clasa a 5-a si va face fractii, radicali, iar ea nu stie sa imparta pe 160 la 4. straight face

| ellene a răspuns:

Daca nu ti se sterge intrebarea te ajut. sper sa intelegi si sa poti face singura celelalte probleme.
prima data trebuie sa afli cate lalele s-au plantat: iti zice in enunt- de 4 ori mai putine decat garoafe- deci faci 160 : 4 = 40.
pana acum stii ca ai 160 de garoafe si 40 de lalele...next
panselute- un sfert ( o patrime) din numarul garoafelor si al lalelelor- trebuie sa aduni nr de garoafe cu cel de lalele ca sa poti afla cate panselute ai. deci, 160 (garoafe) + 40 (lalele) = 200.
calculezi un sfert din 200 si ai nr panselutelor- adica 200 : 4 = 50 panselute.
intrebarea finala, cate lalele, panselute si garoafe e cea mai simpla happy aduni 160 cu 40 si cu 50 = 250 flori
nu vreau fundita, sper ca ai inteles care e logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nimic cu ea ganditiva ca nici voi nu ati fost asi la toate materile, voi nu ati copiat niciodata la nici o materie? sa fim seriosi atat in clasa primara cat si in liceu sau la faculta cand am fost aveam colegi foarte buni la invatatura si uneori nu zic ca intodeauna dar mai aruncau ochiul in "palma" deci mai bine o ajutam sa inteleaga ii explicam nu o facem proasta!

| mika a răspuns:

Ia si pune burtica pe carte incearca sa le faci singura nu cere ajutor direct care e raspunsul ca dupa ce ai sa cresti mai marisoara nu ai sa stii cat fac 160 impartit la 4 si e tragic viitorul nostru sta in mainile generatiei tale!

| SentimenteColorate explică:

Desteptilor in afara de andru daca sunti voi asa destepti ziceti cate e 134566667536:43678879 daca sunti despteti sa va vad ca nu stiti

| caramica a răspuns:

Buna, eu am rezolvat problema dar nu stiu daca este buna 100% te rog compara raspunsul meu cu alte raspunsuri.
ai 160 garoafe
pentru a afla nr lalelelor 160:4=40 lalele
iar pentru. a afla panselutele aduni 160 garoafe +40lalele =200 garoafe +lalele
iar din numarul total de garoafel si lalele aflii panselutele 200 garoafe si lalele : 4 =50 panselute.

| DeDea_3309 a răspuns:

Aoleu! Iar dau de tine, fetitzo!
Iti spun eu cum trebuie facute problemele pas cu pas:
pasul 1.inchide calculatorul.
pasul 2.deschide cartea si caietul de teme
pasul 3.GANDESTE!(cred ca va fi o senzatie noua pentru tine, dar te asigur ca va fi bine)
pasul 4. fa niste cursuri de limba romana.
Sper ca te-am ajutat rolling on the floor
a, si referitor la ce comentariu ai dat tu aici:
Nu ne dovedim desteptaciunea rezolvand acest calcul care, cred eu, este inutil.Nici tu nu stii sa-l faci...rolling on the floor
Asa ca, baga nasu`n carti, invata sa numeri, sa scrii(mai ales), si sa nu mai pui intrebari despre scoala in Categoria Gastronomie(pariu ca nu stii ce e aia gastronomie) rolling on the floor

| iuliaiordanescumiley a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaaaa ce simpla e! e de cls a doua din astea faceam eu intra doua chiar nu sti deloc 40 garoafe 50 lalele si in total 250 de flori habar nu ai cred ca ei numai I eu iaunumai FB sunt fata doamnei directoare si ma pricep ft bine oricum funda?

| iuliaiordanescumiley a răspuns:

Da laura ai dreptate