| Oana_Stefania_Voda_1974 a întrebat:

tot o intrebare legata tot de flori :
panselutele mai exact.
Am cumparat de la florarie panselute si le-am plantat, va rog sa-mi spune-ti ce se intampla dupa ce se trec florile, mai dau alte panselute?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dupa ce trec folrile aia e nu mai ai panselute si poti pune alte flori.Panselutele sint flori anuale deci odata ce au murit pa.Si daca se numescanuale traiesc doar un an sau citeva luni, deci alte panselute nu mai dau nici daca le dai cu aghiazma.Scuze glumesc, dar asa sta treaba..Acum, tu sigur ai viole anuale ca asa se camprocedeaza, sint celemai raspindite, dar sint si viole bienale deci de doi ani sau perene.Deci tu ce ai sint viole anuale care dupa ce sau trecut poti planta altceva acolo.Sau ar fi tgrebuit deja sai ai pusi bulbi de stiu si eu lalele, narcise, etc panselute plantate acum sai panselutele se trec daca siont din astea xce infloresc primavara si dau dupa bulbii si ai asa flori pe o perioada mai lunga.Sint si panselute de vara dar nu ai spus de care ai.Dar din ce spui deja leai plantat acumdeci sint de primavara, ca urmare dupa panselute poti planta altceva, alte flori pentru ca ele nu or sa mai dea. Poti chiar sapa terenul si sa pui stiu si eu begonii sau ce flori iti plac.Ai de unde alege acum, bani sa ai sa le poti cumpara.

| Mihaela1964 a răspuns:

Le poti lasa unde le-ai plantat; uneori toamna tarziu mai infloresc odata.Mie mi-au rasarit singure anul asta, nu stiu daca in planta de anul trecut sau din semintele cazute.