| Cariba1929202 a întrebat:

am 12 ani si vreau sa gatesc ceva dulce si usor.Dar nu clatite sau tiramisu.Mentionez ca nu am sau praf de copt pentru ca e seara si nu ma pot duce acum la magazin. mersi

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Https://pofta-buna.com/chec-pufos-cu-cacao-fara-praf-de-copt-reteta-veche/ - daca nu ai atatea oua, poti injumatati cantitatea tuturor ingredientelor pentru ati iesi un chec mic

| MihaelaDart a răspuns:

Sau poti face clatite taman bune si fara praf de copt si lapte.
3 oua
1 lingura rasa zahar
1 lingura ulei
5 linguri faina
250 ml apa minerala
coaja rasa de lamaie si 1 plic de zahar vanilat
1 varf de cutit sare

Se separa ouale, albusul de galbenus, iar galbenusurile se freaca cu uleiul, zaharul si aromele.
Albusurile se mixeaza cu sarea de la incet la tare cu mixerul pana devin tari. Apoi cele doua compozitii se amesteca cu telul de jos in sus pana se omogenizeaza totul.
Se adauga faina cernuta peste compozitie si se omogenizeaza cu amestecul, apoi se subtiaza totul cu apa minerala.

| Cariba1929202 explică:

Doream sa zic lapte sau praf de copt