| d3nisa202 a întrebat:

Heii TPU. Dau fundita si vot la celelalte. Vreau si eu niste retete usoare de facut. Am aproape 13 ani si ador sa gatesclaughing [cand mi`e pofta] Deci sa nu fie ceva greuhappyCeva de genu : clatite, chec, muffins etc. Sa fie ceva dulce.
Multumesc:X

Răspuns Câştigător
| angela111 a răspuns:

Ai putea sa surprinzi pe oricine cu o prajitura tiramisu. Nu e greu deloc de facut. Iti trebuie un pachet de piscoturi, un plic de crema tiramisu ( e foarte ieftin ), 300 ml lapte, si o lingura de cafea solubila sau poti face si o cafea la ibric dar sa fie tare. Crema o prepari dupa instructiunile de pe pachet ( ceva de genul amesteci praful cu 300 ml lapte sau 250.Nu mai tin minte exact ce scrie pe pachet. La putere maxima cu un mixer in jur de 3 min sau pana consideri ca a devenit destul de tare). Faci o cafea tare,(o lasi sa sa raceasca la temp camarei) in care inmoi piscoturile pe o parte si alta, dar sa nu le tii mult la inmuiat.Doar cat le bagi si le intorci si pe cealalta parte.Asezi piscoturile inmuiate pe un platou de preferat o tava detasabila,sau ce ai tu... unul langa altul, apoi intinzi crema, inca un strat de piscoturi si apoi iar crema.La sfarsit poti presara cacao pe toata suprafata pentru desing. Lasi la frigider minimum 2 ore. Pofta buna! Sper ca o sa iti placa.