| Laura927 a întrebat:

Am nevoie de o reteta de chec facut la voi in casa nu site-uri si cât praf de copt am nevoie ( o lingurița, doua...). prima data cand am facut chec mi-a ieșit fantastic ei bine a doua oară nu mi-a crescut si nu știu de ce sad
Multumesc.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand toate ingredientele trebuie aduse la temperatura camerei.
Iti voi da o reteta de chec care imi iese mereu si este totodata specialitata mea.
Ce iti trebuie :4 oua, 2 cani zahar, 1 cana ulei, 2 de lapte, 4 cani faina, 2 plicuri praf copt.
Oulele (intregi) le amesteci bine cu zaharul.E preferat sa folosesti mixterul.Continui sa pui uleiul putin cate putin.Adaugi apoi laptele. Faina se pune CERNUTA, impreuna cu praful de copt (nestins ). Amesteci faina in restul aluatului, continund sa amesteci.
Ungi o tava ( e preferabil de cozonac, pentru creste foarte mult )cu ulei si tapetezi cu putina faina.
Dai la cuptor pentru o ora, dar poti incerca cu scobitoarea si mai repede!

| Laura927 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumesc,cât inseamna 2 plicuri de praf de copt?
Eu am un borcanel si nu știu cum sa i-l împart...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Laura927):

Un pliculet =10 g x 2 =20 g.
O lingurita are cam 5 g, deci 4 lingurite.
Eu te-as sfatui sa cumperi totusi praf de copt la pliculete!

| Laura927 explică (pentru Fatamuntilor):

Multumes frumos.

| Culinar a răspuns:

Buna,
poate nu ti-a crescut din cauza fainii.
Incearca reteta care o fac eu
http://preparatedevis.blogspot.com/2013/06/chec.html