| klhkhjjhkhklhkjhkjh a întrebat:

amde o nedumerire, saptamana viitoare este ziua de nastere a mamei si ma gandeam sa ii fac un tort, dar nu stiu cum se fac ornamentele, iar pe net nu gasesc marte lucru, si nu inteleg treaba cu colorantii... de unde trebuie sa cumpar si cum sa le fac mai exact! Multumesc mult :*:*:*

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite cum fac eu de fiecare data
cumpar un blat, frisca si creme din comert, sunt si glazuri colorate, jeleuri in plic si e foatre simplu, il ornezi cum vrei tu si cum te duce imaginatia ta, totul e sa citesti instructiunile de pe fiecare plic si iti garantez ca nu e greu de loc
Multi ani maicutei tale, sanatate fericire si tot ce isi doreste!
iar tie mult succes!

| Zazu a răspuns:

Colorantii din comert(supermarket)nu sunt folositori. Cei mai buni se vand online pe site-uri gen http://www.wilton.com/.
Daca vrei sa inveti cum sa decorezi prajituri poti cauta pe you tube, gasesti o multime de tutoriale.
https://www.youtube.com/watch?v=-Qx9hahcRN4
Sfatul meu, nu folosi coloranti daca nu sunt naturali, iar daca sunt artificiali cantitatea trebuie sa fie infima.Sunt toxici, contin substante chimice cancerigene, provoaca alergii si creeaza stari de neliniste la copiii mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te rog să încerci să faci acest tort, specialitatea mamei mele. Este foarte ușor de făcut și extraordinar de bun. N-ai nevoie de nici un colorant.
http://zinnaida.ro/2011/12/29/tort-joffre-retete-culinare/

| ana233 a răspuns:

Iti dau eu o "reteta " mult mai simpla si mai gustoasa! cumperi 2-3 blaturi de tort, cateva borcane cu gem(dulceata), bombonele dr. ketcher, frisca. scoti un blat, il ungi cu dulceata si tot asa pana le termini. dupa aia, pui frisca. pui tortul la frigider, iar dimineata sau cand vrei tu, pui bombonelele. pa!

| marycroitor a răspuns:

Fa orice tort doresti si crezi ca poti sa il faci, poate fi si cel mai simplu
pentru ornat, cumpara 2 pliculete de ciocolada(alba si neagra)si poti face diferite flori, frunze in felul urmator:incalzesti ciocolata la micro., apoi pe o hartie de copt incepi sa desenezi tot ce vrei si lasi sa se intareasca
http://www.youtube.com/watch?v=q9g7Jar8cNM&feature=player_embedded#!