| junkistul a întrebat:

Buna TPU as vrea sa imi fac ceva de mancare dar ceva usor gen cartofi prajiti etc deci cine imi da cele mai multe idei de mancaruri usoare primeste funda va multumesc

Răspuns Câştigător
| skirlex a răspuns:

Poti sa incerci Sos cu ciuperci ingrediente :Ingrediente sos ciuperci:
- 300 gr de ciuperci
- 200 ml smantana
- 150 ml vin alb
- 100 ml apa
- o ceapa
- 2 catei de usturoi
- 4 linguri de ulei de masline
- sare
- piper
- busuioc si uite cum se prepara :1. Taie ceapa marunt si pune-o la calit in uleiul de masline.
2. Cand aceasta e aramie adauga ciupercile si usturoiul pisat.
3. Lasa-le la foc mic pentru 5 minute. Stinge-le cu vinul alb si lasa-le la fiert pana cand sosul se reduce la jumatate.
4. Acum trebuie sa adaugi apa si smantana. Mai lasa pe foc cam 10-15 minute.
5. La sfarsit se adauga busuioc, sare si piper dupa gust.
sau altceva, Salată de sfeclă cu piept de pui şi caşcaval Delaco ingrediente :• 6 felii piept de pui
• 4 sfecle rosii mijlocii fierte sau coapte, decojite
• 1 mar verde
• 6-8 morcovi mici
• 150 g cascaval Delaco Sofia
• 1 lămaie mare
• 1 lingură de hrean ras cu smantana
• o lingura de ulei
• sare si piper macinat. si cum se prepara :Intai trebuie sa pui la inabusit pieptul de pui cu o lingura de ulei si o jumatate de ceasca de apa, pana se fragezeste si se rumeneste usor. Cand e gata, il scoti pe o farfurie si il lasi sa se raceasca.

La final, tai cubulete mici pieptul de pui, sfecla, cascavalul, morcovii si marul curatat de coaja si le amesteci intr-un bol. Adaugi sare, piper si zeama de lamaie dupa gust.

7 răspunsuri:
| zaratu a răspuns:

Medalioane din piept de pui

| HowdidIgethere a răspuns:

Un ou fiert.
doua e la fel de simplu.
am si cateva retete, dar nu le-am mancat decat eu.
de simple sunt simple.
doar nu concurezi la masterchef.

| paktpu a răspuns:

Eu zic ca cel mai usor si delicios este un sendvici.

| anaanyy a răspuns:

Buna! Sunt multe mancaruri usoare.Hai sa incepem cu inceputul. poti manca:

O omuleta, cartofi prajiti, un ou, un sendvici, o salata de fructe sau de legume, paine cu miere.Astea sunt mancarurile cele mai usoare.Mancarurile un pic mai grele sunt:

pireul, pastele, spaghetele, pizza, clatite, gemul etc. Cele mai grele de preparat sunt:

ciorba, friptura, mancarica de ceapa sau de ardei sau fasolele. Sper ca te-am ajutat! Fundita? (:

| IoanaJo a răspuns:

Mancaruri usoare si simple :
Sos de ciuperci
Piure cu lapte batut
Baton Fittnes
Cel putin sunt mai usoare la digestie :-)