| alla21 a întrebat:

ce cafea preferati? solubila sau cafea normala? si argumentati de ce.

Răspuns Câştigător
| ChrissD a răspuns:

Normala pentru ca are un gust mai intens

Răspuns utilizator avertizat
| ChrissD a răspuns (pentru alla21):

Da la ibric

Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Eu sunt o impatimita a cafelei filtru,de preferinta Jacobs.
Aroma e incontestabil superioara,gustul e plin si bogat, modul de preparare ideal si satisfactia deplina!
Pe urma, pot s-o fac oricat de tare sau oricat de slaba doresc, in functie de gustul personal.
Uite un articol care iti da suficiente date despre cafea, o sa-ti subliniez citatul :

"Calitatea cafelei este determinata de varietatea utilizata, de sistemul de cultura si de recoltare, de procesul de prajire si de cel de macinare, dar si de dozajul amestecului.
Astfel, macinarea fina este indicata pentru prepararea cafelei tip espresso, macinarea la granulatie mare este potrivita pentru modul de preparare la filtru, iar cafeaua cu granulatie medie pentru prepararea la ibric (cafetiera). Cafeaua solubila (ness) se prepara prin adaugare de apa rece sau fierbinte. Cel mai indicat mod de preparare a cafelei este cel la filtru si espresso. Cafeaua preparata la ibric retine o fractiune lipidica, asa-numitul factor X, suspectat de cresterea colesterolului in sange. Continutul de cafeina in cafelele obtinute prin aceste metode poate varia de la 110 mg la o ceasca de cafea la ibric, la 50 – 100 mg cofeina la o cafea filtru – espresso sau 50 – 60 mg cofeina la o ceasca de ness."
Intregul articol, aici:

http://revistaplafar.ro/adevarul-despre-cafea/

:)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice fel de cafea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

PREFER cafeaua solubilă NESCAFÉ Brasero Strong happy

De ce?
Pentru că are un alt gust/aromă faţă de cafeaua măcinatăwinking

Şti vorba aceea : "Gusturile NU se discută!" happy

Toate cele bune.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Urasc cafeaua! E mult prea amara si decat sa-mi pun 5 lingurite de zahar mai bine ma lipsesc, oricum imi da o stare de neliniste laughing)

Răspuns utilizator avertizat