| IIIx333III a întrebat:

De cateva zile sunt "bucatareasa". Am 12 ani si am invatat sa gatesc. Am facut cartofi prajiti cu pui si negrese. Sunt singurele feluri de mancare pe care le-am incercat, dar vreau sa experimentez. Asa ca as dori retete, nu prea complicate, care ar fi bune pentru mine. Voi da funda celui care imi va spune cele mai multe. Mersi!

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

E foarte usor de facut :)
http://gourmandine.ro/retete-torturi/tiramisu/

bye-bye

3 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Mersi pentru funda happy

| frumusik96 a răspuns:

Nuci :
Timp de preparare:
2 ore si 30 minute (complexitate medie)

Ingrediente:
Avem nevoie de:
Pentru biscuiti
-400 grame de faina
-200 grame de unt( sau margarina)
-150 grame nuci macinate
-150 grame zahar pudra
-2 linguri de smantana
-40 grame cacao cernuta
-1 praf de copt stins cu zeama de lamaie
Pentru crema
-4 galbenusuri + 1 ou intreg
-200 grame de zahar
-1/2 pahar de apa
-1/2 lingurita de esenta de vanilie
-40 grame cacao
-200 grame unt( sau margarina)

Mod de preparare:
Se fac bilute din aluat, se apasa in forme si se coc la cuptorul preincalzit la 160 de grade cca 15 minute.
Se lasa sa se raceasca.
Cele 4 galbenusuri cu oul intreg se bat bine.
Se face un sirop cu apa si zaharul; se adauga vanilie si cacao si se fierbe putin la foc mic sa se ingroase.
Se lasa sa se raceasca.
Untul se freaca spuma si se adauga treptat crema de cacao.
Se lipesc biscuitii cu crema si se lasa la rece pana la servire.
Pofta buna!

| MeUFO a răspuns:

Bună! Felicitări, hărnicuţo! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/, vei găsi acolo multe reţete care se fac uşor şi repede, dar vei găsi şi multe povestiri frumoase, folositoare şi la şcoală! Sper să-ţi placă!