| saharabya a întrebat:

Buna TPU (fundita). Mama nu e acasa si mi s-a facut cam foame...am gasit in congelator niste gulas de vita feliat si as vrea sa fac ceva din el... vreau sa fie ceva simplu pentru ca nu prea ma pricep in bucatarie, dar si sanatos (tin o mica dieta). Va rog mult, raspunsul vostru imi ofera masa de pranz

Răspuns Câştigător
| Differentx13 a răspuns:

Hei. Uite aici câteva rețete, poate te vor ajuta : http://www.bucataras.ro/cautare-retete/tag/gulas.html

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand doua preparate:
1.Ai nevoie de:felii de paine(poate fii si rotunda), 1/2 kg lapte, 3-4 oua, parizer(salam, sunca sau chiar resturi de friptura). Unge cu ulei o cratita, aseaza straturi de felii de paine intre care pui feliile de parizer(sunca sau friptura), apoi branza rasa sau cascaval.Acoperi cu felii de paine peste care pui branza rasa. Apoi torni laptele amestecat cu ouale batute.Pui cratita la cuptor pentru 20 de minute.Este un preparat delicios!
2. Daca vrei si ceva dulce, incearca din coji de portocala, zahar, zeama de lamaie si nuci.Se rad portocalele(2-3),apoi se decojesc.Cojile(albe,pentru ca primul strat de culoare portocalie a fost razuit) se fierb schimband doua ape.Cojile scurse bine se trec prin masina de tocat, se amesteca cu zahar in proportie de jumatate fata de cat cantaresc ele.Se adauga o lingurita de zeama de lamaie, se formeaza cu mana bomboane de marimea unei nuci, in care se pune cate o bucatica de nuca, se tavalesc prin zahar tos si se pun in hartiute speciale sau pe farfurie, la frigider, dupa care se pot consuma.
Pofta mare!
Pa, pa!

| Chio9 a răspuns:

Du-te la shaorma.