| imiplacemov a întrebat:

Vreau si eu o dieta d.aia. Ce sa mananc dimineata la pranz si seara. Am 17 ani. Dar nu vreau sa slabesc sau ceva. Pur si simplu ceva sanatos

Răspuns Câştigător
| LoveMusic a răspuns:

Nu trebuie să mănânci ceva foarte special.Adică, trebuie fructe, legume din abundenţă, lactate şi carne fără grăsimi.
Uite aici, piramida alimentelor:

http://prodieta.ro/......sanat1.jpg

Acolo găseşti tot ce ai nevoie. Te rog, dacă ţi-am fost de folos, vreau fundiţă! :x

3 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Buna.

Iti recomand eu un regim alimentarbatting eyelashes :

Micul dejun : oua fierte, un ceai cu paine prajita si unt, o cana cu lapte si cacao, lapte cu cereale integrale.

Pranz : felul 1. O ciorba - sau supa. felul 2 : cartofi copti cu pui pe sticla sau la gratar si cu o salata de cruditati.

Gustare : un mar + apa sau 8 capsuni cu o lingura de frisca + apa daca se simte nevoia.

Cina : peste file sau crochete, dupa aceia o cana cu lapte.

Daca mai vrei si altele, poti intra si pe dietetik.ro si cauti. Bafta happy

| catthshshshs a răspuns:

Introdu in alimentatie multe fructe si legume, iaurt, branzeturi, mai putine dulciuri si grasimi, plus multe sucuri naturale.

| elyssa20 a răspuns:

Buna,
Am citit undeva ca nutritionistii spun ca regimul alimentar ar trebui să fie cat mai variat si cat mai complex, compus din carne slaba, multe fructe si legume. Asa ca iti voi da o reteta pe care daca o poti urma va fi bine.
Micul dejun: Aceasta ar trebui sa includa cam o treime produse bogate in proteine, precum oua, cereale sau iaurt degresat, si doua treimi carbohidrati complecsi, precum legume, fructe sau cereale integrale, dar si morcovi, telina sau dovlecei.

- Pranz: Un pranz echilibrat conrine proteine precum cele de pui si peste, alaturi de carbohidrati complecsi din legume (salata, varza, ceapa verde).

- Gustarea de dupa-amiaza: alege fructe proaspete drept carbohidrati complecsi, pentru a-ti creste nivelul de serotonina. Fructele te ajuta să scapi de pofta de dulciuri care apare, in general, dupa pranz.

- Cina: Aceasta masa ar trebui sa fie bogata in carbohidrati si slaba in proteine, pentru a-ti furniza destula serotonina, astfel incat sa-ti linisteasca hormonii din organism, pentru a te putea odihni cum trebuie noaptea.bafta.