| BezeaToxica a întrebat:

Stie cineva un program de facut exercitii acasa pentru a creste masa musculara? Ma refer la niste exercitii care sa-ti antreneze muschii, dieta recomandata, etc...
Ideea e ca am 1, 65 inaltime, cantaresc cam 45 Kg si o sa fac 17 ani in vreo 2 saptamani. Eu nu am si nu am avut nici un fel de problema de sanatate pentru care se datoreaza mica mea problema. Ma simt foarte bine in pielea mea dar vreau sa incep sa fac cat mai multe exercitii acasa. La un moment dat cand iti dai seama ca arati ca un pusti de clasa a 8-a, tu fiind in clasa a-11-a este putin deranjant sad

Inca ceva, are foarte mare importanta daca fac exercitiile dimineata sau seara inainte de culcare? Daca le fac la Pranz este vreo diferenta? Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| J0ker1999 a răspuns:

In primul rand informeaza-te putin, cauta pe youtube cateva exercitii si achizitioneaza-ti 1-2 gantere de 4-8 kg cu care sa incepi, sau, pentru inceput, poti incepe prin a face flotari si abdomene pentru putina forta (ma refer sa faci macar macar 100 de flotari o data la 2 zile, chiar daca sa zicem poti face doar 10-15 intr-o serie, te sraduiesti, o iei usor) in privinta alimentatiei. mananca, mananca, mananca, dar nu prostii, ci alimente bogate in proteine(cele de origine animala, lactate, fainoase) si carbohidrati(fructe, legume sau dulciuri cu cat mai putin zahar de prin supermarket-uri ), mananca mese mici, cam o data la 3 ore si mai ales dupa antrenament, dar DOAR alimente care contin proteine.De antrenat, te antrenezi atunci cand ai tu timp dar totusi nu iti recomand sa o faci seara, in rest, tot ce faci, fa corect si cu ce greutate poti.Iti recomand sa te uiti pe youtube la Angel Fitness, o sa intelegi mai bine cum sta treaba big grin

1 răspuns:
| valy_9268 a răspuns:

Baga mult sport, ma refer la forta nu la alergat si cardiu, ridica greutati cat mai mari, incearca sa le faci corect exercitiile, si mananca mult, cel putin 5 mese pe zi bazate pe multa carne, branza, lactate, si multe albusuri de ou, si o sa vezi rezultate
, o zi tragi una odihnesti, si sa te culci devreme!