| PsyhoChild a întrebat:

Buna TPU.
Stiti moduri de a gatii oua delicioase?
Eu de obicei cand fac omleta de oua pun la final condimente de supa, gen magi secretul gustului sa le dea un gust mai bun.Aloatul il fac din oua batute, apa si putina branza.
Ce retete usoare care nu necesita multe condimente stiti?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna papara (omleta):
Ingrediente (1-2 persoane):
- 50-100 grame slanina afumata
- 1 ceapa alba medie, taiata mediu
- 1 ardei gras mediu, taiat bucatele mici
- 3-4 bucati ou de casa proaspete, de calitate
- 50-100 grame branza de burduf sau cas (de oaie) razulit.
- 40-50 ml lapte (optional)
- sare, piper, boia

Preparare:
1. Se bat oule (albusul si galbenusul) dupa care sepune si o piscatura de sare, laptele si branza /casul razulit, amestecandu-le bine
2. Se tai cubulete slanina si se topesc inr-o tigaie incapatoare
3. Cand cubuletele s-au topit un pic si incep sa se rumeneasca, punem peste ele ceapa si ardeiul taiate bucatele si le calim.
4. Peste ceapa si ardeiul calit turnam amestecul de oua si lasam la foc mediu sa se coaca (pana ce ouale se face solid, dupa gust). Se face cu atentie si periodic se ajuta cu o lingura de lemn plat sau alta scula asemanatoare, nemetalica.
5. Cand e gata, se ia de pe foc, se taie bucatele sau se lasa intreg
6. Se serveste presarat cu piper macinat si boia, dupa gust.

Pofta buna!

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru Bula):

Ti-am vazut cateva raspunsuri si...ti-a mai zis cineva ca te pricepi la gatit?

| Bula a răspuns (pentru Busila_Andrei_1995):

happy
Macar sa fac o papara ca lumeawinking
big grin

| Busila_Andrei_1995 a răspuns (pentru Bula):

big grin