| anonim_4396 a întrebat:

Porc vegan, peste vegan, pui vegan, rata vegana, lapte vegan, smantana vegana, branza vegana, omleta vegana... E plin de retete cu tot felul de combinatii de ingrediente care incearca sa imite nu numai la gust, ci si la aspect alimentele de origine animala.
Nu mi s-ar parea nimic anormal, daca toti cei ce se invart in jurul acestor retete (creatori si consumatori) ar fi persoane care considera ca e mai sanatos sa nu mai manance carne, lapte, oua si asa mai departe, dar totusi duc lipsa gustului lor.
Numai ca o mare parte din ei sunt din categoria celor care striga sus si tare, in stanga si in dreapta ca e o crima sa se consume mancare non-vegana (strigate insotite de obicei de o caracterizare completa si plina de epitete deloc magulitoare la adresa celor care fac totusi acest lucru).
E ca si cum un canibal, de exemplu, s-ar pocai dupa ce a aflat ca oamenii pe care ii consuma el in mod regulat nu erau tocmai fericiti ca o sa ajunga in farfuria lui asa cum credea el pana atunci, asa ca ar renunta la acest obicei si cu privirea incetosata de lacrimile cauzate de mustrarea de constiinta cu privirile la crimele sale, ar intra pe internet sau nu stiu mai unde sa caute retete de mancare care sa imite gustul carnii de om sau chiar ar inventa el singur unele, daca ar avea cat de cat talent de bucatar.
Care este logica in toate astea? Daca ne pare rau in legatura cu niste fapte rele facute in trecut facem orice ca sa uitam de ele si sa nu le mai repetam sau cautam tot felul de solutii ca sa obtinem intr-un fel sau altul aceleasi senzatii, luand-o pe cai ocolitoare?

7 răspunsuri:
| DANNY1004 a răspuns:

Sunt multe mancaruri vegane foarte gustoase si sanatoase si nu vad nimic rau daca unele imita la gust carnea.

| marta3004 a răspuns:

Hmm. Sa inteleg ca imi urmaresti intrebarile si te-a deranjat intrebarea aceea despre smantana sau cum?
Stiu foarte bine parerea ta despre vegani si nici nu incerc sa ti-o schimb, dar nu sufera niciun animal daca cineva mananca mancare vegana care seamana la cum arata si la gust cu cea care nu este vegana. Cred ca asta e cel mai important.
Apropo, sunt foarte mirata ca nu mi-ai dat ignore ca si pe contul celalalt pe care ti l-ai sters dar sunt sigura ca o sa ai grija sa rezolvi problema asta.

| anonim_4396 explică (pentru marta3004):

E aproape comic ca tocmai tu sa vorbesti de urmarit. Stai fara grija, postarea asta nu are nicio legatura cu tine si habar n-am despre ce intrebare cu smantana vorbesti.

Nu ai de ce sa te miri ca nu te-am ignorat folosind acel buton, ma descurc foarte bine si fara el ca sa ignor pe cineva pe acest site si de aceea nu mai am pe nimeni in lista cu utilizatori ignorati.
As aprecia foarte mult daca nu mi-ai mai trimite mesaje. Nici aici, nici pe unde mai trimiti tu direct sau indirect. Sper sa intelegi o data pentru totdeauna ca nu ma intereseaza nici scuzele tale si nimic altceva in legatura cu tine ( desi credeam ca asta a fost destul de clar de mult timp).

| marta3004 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles dar nu vreau decat sa asculti si varianta mea pana la capat. Stiu foarte bine ca am procedat foarte gresit atunci si nu mai pot schimba asta, dar eram intr-un fel disperata si pe moment nu mi s-a parut chiar asa.
Spunea vara ta ca in vacanta poate veniti si in Romania. Nu vreau decat sa vorbim putin fata in fata ca sa iti pot explica, chiar si daca poate o sa fie pentru ultima data. Nu cred ca iti cer asa de mult sau poate ca sunt iar prea egoista si nici nu imi dau seama.

| relian a răspuns (pentru marta3004):

Adica te dai la el se pare sau i-ai dat intalnire laughing doar ca el nu vrea sa auda, esti vegetariana dar probabil obsesiva si el nu-i curios de persoane de genu asta.Hai ca vin eu in locu lui sa ne vedem fata in fata laughing ce zici?

| marta3004 a răspuns (pentru marta3004):

Sa inteleg ca nu ai de gand sa imi raspunzi? Nu cred ca e asa de greu sa spui da sau nu macar.

| marta3004 a răspuns (pentru relian):

Normal ar fi sa iti vezi de treburile tale si sa nu ai grija altora. Asta zic.