Întrebare recomandată | EcceHomo a întrebat:

Bună tuturor!

Am o podea(toată casa de fapt) scârțâietoare. Nu o podea privighetoare, ca la japonezi, ci podea cioară. Are un scârțâit de mă scoate din minți.
E o podea nouă, asta înseamnă că nu o mai schimb.
II pot face ceva ca să se liniștească sau trebuie sa trăiesc mulți ani cu aceasta cioară în casă?

28 răspunsuri:
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ca să scapi de "muzica" din podea, trebuia să fie placa sau pe ce este bătută scândura podelei stabilă.

| NLS a răspuns:

Buna!
Solutia sigura este sa o scoti, dar daca nu vrei, incercati cu spuma poliuretanica in spatiul dintre scanduri, si sa mai infiletati cate un surub prin locurile necesare (valabil in special daca scandurile au fost prinse cu cate 1-2 cuie pe fiecare grinda).

Insa daca grinzile sunt departate tare (60cm sau mai mult) sau scandurile nu au fost suficient de uscate (ideal e sa fie tinute cativa ani), atunci nu o sa se rezolve mai nimic fara "zeama de clește".

| EcceHomo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

E pe placă de ciment. Îmbinările cred ca sunt bune, fiindcă s-ar vedea. Are un sistem de îmbinare ciudat, cu o garnitură de cauciuc. Poate asta e cauza.

| EcceHomo explică (pentru NLS):

Este de fapt un parchet laminat cu garnitura de cauciuc.

| mentholinks a răspuns:

Ai putea sa te muti in alta casa. Ce extraterestru ai la profil!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru EcceHomo):

Ai parchet laminat și folia necesară montat direct pe placă? Posibil să scârțâie ori datorită faptului că nu este placa dreaptă, mai are denivelări sau s-a montat parchetul fără să se aștepte ca placa să fie uscată cât de cât.Placa de beton a fost turnată direct pe pământ sau este placă pe etaj?

| EcceHomo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Direct pe pământ este turnată placa, am scos vechiul parchet și l-am pus pe acesta. Dar cu cel de dinainte nu am avut probleme, insă garnitura aia cred că se aude, ca și când ar face balonașe din guma de mestecat, un plescăit enervant.

| EcceHomo explică (pentru mentholinks):

Mă iei într-a ta? E Moloc, un zeu păgân. happy

| mentholinks a răspuns (pentru EcceHomo):

As vrea eu dar sunt copil sarac, n-am nici bani nici casa. Lui Moloc cica israelienii isi aduceau copiii jertfa, ii ardeau.

| NLS a răspuns (pentru EcceHomo):

Nu cred ca e garnitura, ci golurile de aer formate intre parchet si suprafata pardoselii de ciment, care nu e perfect plană (dreapta).

Daca nu ati pus nici folie de izopren sub parchet, cu atat mai rau.
Nu se poate face nimic fara sa il scoateti.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru EcceHomo):

Https://images.app.goo.gl/TTpTpPuCqPcgDKuL8
Dacă a fost montat parchetul pe folie din aceasta, nu e bine.Această folie cu bule de aer este folosită pentru protejarea diferitelor echipamente, mobilă în timpul transportului să nu se zgârie. Dacă ai parchetul montat pe asemenea folie când calci pe podea dedesubt se sparg acele bule, acelea pocnesc precum baloanele din guma de mestecat.

| EcceHomo explică (pentru NLS):

Folie a pus, dar vai... să îl scot? sad

| EcceHomo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu, a folosit o altfel de folie, una densă.

| EcceHomo explică (pentru mentholinks):

Da, și ăsta e un loc plin de copii taman buni pentru jertfă.

| mentholinks a răspuns (pentru EcceHomo):

Esti pagană?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru EcceHomo):

Atunci este montat greșit parchetul, dacă mișcă, singura soluție e să fie scos și remontat.

| EcceHomo explică (pentru mentholinks):

Vaccinată cu Pfizer. happy

| mentholinks a răspuns (pentru EcceHomo):

Tulai Doamne. Si eu mi-s vaccinat cu serul ala.

| EcceHomo explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Dar nu nu mișcă, doar face un zgomot enervat. sad

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Greu...hee hee Ai de dus două discuții, una pe baza podelei, alta pe seama zeului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Am citit ca umezeala ridicat si lipsa aerisirii pot fi o alta cauza. Si eu am probleme similare intr-o camera am parchet laminat si scartaie dar inspre geamuri nu, in cealalta camera podea de lemn simpla si parca creapa Stau la bloc si practic nu am aerisire decat ferestrele

| EcceHomo explică (pentru anonim_4396):

Împreună poate vom găsi o soluție. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EcceHomo):

Ce zeu reprezinti?

| EcceHomo explică (pentru anonim_4396):

Mitra (Mithra, cum o mai știu altii) e totul. Ai putea să i te închini? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EcceHomo):

Respect unii zei, dar nu ma inchin la ei

| Efex2 a răspuns:

Am un singur sfat pentru asta! Nu te mai zgarci cu podeaua pe care o s-o schimbi!

| LoveSleep a răspuns:

Nu înțeleg de ce vorbești urat de ciori, in primul rand.
In al doilea rand, de ce e asta o întrebare recomandata? Si de cand s-a apucat tata de gatit?
Se pare ca problema ta o are si admina.
De tine nu-mi pasa, dar vreau sa-i transmit Cristinei pe aceasta cale sa nu si-o puna cu oricine, ca sfârșește scârțâind pe la toate incheieturile ca si in cazul tău.
Mai bine așteaptă un bărbat capabil, care sa stie cum sa i-o puna. Nu iti bati joc de o podea buna.

| EcceHomo explică (pentru LoveSleep):

Terminasem de vorbit despre ciori și începusem sa vorbim(eu și prietenii mei TPU) despre zei, vorbeam despre superba Mitră. Tu deschizi acum un alt subiect-bărbatul gospodar care, după cum spun cercetările, nu se gândește el la Mitră.