| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.
Ma interesează sa știu cum pot conserva legumele, fructele și alimentele pentru o perioada mai lunga.
Sau cum sa usuc/congelez/deshidratez alimentele.
Am căutat dar nu găsesc cum sa fac, mulțumesc.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le poți usca, deshidrata, în cuptor. Le poți congela în congelator.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sa congelezi e un proces deosebit de complicat, necesita studii superioare si doctorate multiple si consta in deschizi usa la congelator, bagi fructele si legumele, apoi inchizi usa

uscarea se poate face punand-u-le la uscat, cu unele merge (smochine de ex.)

pentru deshidratare exista aparate:
https://www.emag.ro/......tor+fructe

| InYourMind a răspuns (pentru Zuzu1991):

Dacă nu ai doctorat, nu poți știi unde sa le așezi ca sa nu stea unele la temperatura ridicata cu 0, 5° fata de restul.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru InYourMind):

Da, clar!

| Zuzu1991 a răspuns:

PS se mai pot conserva si prin dulceturi, compoturi, muraturi, conserve gata pregatite de la hypermarket:
https://www.cora.ro/dole-tropical-gold-compot-ananas-bucati-567-g-P-2363653

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bă da voi sunteți bătuți în cap
Nu am întrebat doar cum sa congelez legumele in... mea