| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

e perioada zmeurei, zmeurului, spuneti-mi ce se recolteaza pentru cea de la zmeura fructele, frunzele sau tulpina lemnoasa? Ca vreau sa beau ceai dar nu stiu din ce se face. Am cautat Google, dar nu am gasit si nici nu stiu perioada recoltarii, fructele stiu ca in iulie.
Da restul nu stiu.

2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Fructele se mananca si din frunze se face ceai

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ceaiul se face din tulpina lemnoasa.Se poate face ceai din tulpina verde atat vara cat si iarna. Se fierbe (decoct) câteva minute si rezulta un ceai de culoare roz la fel cu culoarea fructelor.