| PataCosmina a întrebat:

Ziua tatalui meu este pe 24.02. 2013 si vreau sa ii fac un tort surpriza, nu am mai facut toruturi. Vreau un tort foarte usor de realizat care nu ar necesita coacere.Mentionez am 11 ani.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca nu te descurci cu retele date mai sus, ca incepatoare poti incerca si asa.
Cumperi un blat de tort, 2 creme diferite din alea la plic, smantana dulce pentru frisca, putina ciocolata sau fructe.
Ptregatesti un platou putin mai mare ca blatul.Fierbi putina apa cu zahar, pentru sirop.Primul blat il insiropezi, il pui pe platou, faci prima crema dupa indicatiile de pe plic.LA fel procedezi si cu al doilea blat, urmat de doua crema.In sfarsit cel de-al treilea balat, frisca. Deasupra pui fructe taiate felii sau ciocolata rasa.IL pui la rece cateva ore.
oricum tatal tau va aprecia indiferent ce vei face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
La mulţi ani, tatălui!
http://irinaririna.blogspot.ro/2013/01/tort-de-mere-fara-coacere.html
Te pup!

| mola a răspuns:

La multi ani!

Tort din biscuiti, caramel si ciocolata (fara coacere)
Ingrediente pentru baza de tort :
250g biscuiti sfaramati
50g unt topit
Ingrediente pentru crema de ciocolata :
500ml lapte
4 galbenusuri
75g zahar
3 linguri amidon de porumb
200g ciocolata amaruie
40g unt nesarat, la temperatura camerei
Ingrediente pentru caramel :
200g zahar
90g unt nesarat
120g smantana
1 lingurita sare de mare

Cum se prepara baza de tort :
1. Puneti biscuitii rupti in bucati medii si untul, intr-un blender. Sfaramati-i prin cateva pulsatii. Ar trebui sa obtineti o baza de tort, sfaramicioasa, care se va lega cu ajutorul untului adaugat. Nu faceti biscuitii prea fini pentru ca, astfel, va trebui sa adaugati mai mult unt pentru a le pastra unitatea.
Cum se preparara caramelul :
1. Adaugati zaharul intr-o cratita cu fundul gros si cu peretii inalti. Topiti zaharul la foc mediu, si aveti grija sa nu il ardeti. O data ars nu il mai puteti recupera!
2. O data zaharul topit (ar trebui sa aiba o culoare maronie inchis) luati cratita de pe foc si adaugati untul. Aveti grija sa nu va ardeti, adaugarea untului va produce umflarea zaharului in spuma. Adaugati untul, doar cand zaharul are culoarea dorita, si nu inainte de a fi complet topit.
3. Adaugati apoi smantana si amestecati pana cand obtineti un sos consistent. Adaugati apoi sarea si lasati-l sa se raceasca complet.
Cum se prepara crema de ciocolata patissiere:
1. Intr-o cratita mica, incalziti laptele pana la punctul de fierbere. Intre timp, combinati galbenusurile de ou cu zaharul si faina. Odata ce laptele a atins punctul de fierbere adaugati cate o lingura de lapte in compozitia de oua. Continuati cu adaugarea laptelui peste oua pana cand obtineti o compozitie omogena.
2. Puneti aceasta compozitie din nou pe foc, astfel incat sa inlaturati orice urma de ou ramas si amestecati incontinuu, la foc mediu, pana cand compozitia incepe sa se ingroasa. Adaugati peste ea, compozitia de ciocolata topita la bain-marie si luati cratita de pe foc.
3. Raciti crema punand-o intr-un castron plin cu gheata. Continuati sa amestecati crema, tinand-o in castronul cu gheata, astfel incat sa ramana fina.
4. Cand crema s-a racit (dar nu in totalitate), luati bolul din castronul cu gheata, adaugati untul si continuati sa amestecati. Puneti din nou bolul cu crema in castronul cu gheata si amestecati crema pana cand se raceste in totalitate. Puneti sa pastrati crema in frigider.
Asamblarea tortului :
1. Intr-o forma de tort cu diamentrul de 22 cm (de preferat cu fundul sau peretii detasabili, pentru a-l scoate usor din forma), presarati un strat generos de biscuiti sfaramati. Ajutandu-va de degete nivelati bine biscuitii, pentru a forma o baza de tort uniforma.
2. Continuati asamblarea tortului, turnand cate un start de crema de ciocoalta, intre fiecare strat de biscuiti, si alernand cu caramel.
3. Terminati asamblarea tortului, printr-un strat final de biscuiti, ciocolata si caramel. Presarati pe deasupra alune de padure coapte. Lasati-l la frigider, in forma, cel putin 8 ore.

Daca poti, cauta mai multe retete pe internet.

Inca o data la multi ani si aniversare placuta!

| bursuc001 a răspuns (pentru mola):

Bună, @mola!

Când dai copy & paste la un pasaj/răspuns luat de pe alt site TREBUIE să INDICI şi pagina/linkul de unde l-ai copiat!

În caz contrar ÎNCALCI Regulamentul TPU!

Pe viitor, te rog să indici ŞI sursa de copy & paste.

De data asta, am s-o fac eu în locul tău!

SURSA de copy & paste a răspunsului dat de @mola este :
http://whatlibertyate.com/......a-coacere/

Pentru alte detalii despre "regulile" de pe acest site CITEŞTE Regulamentul şi "Întrebări Frecvente" la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Toate cele bune.

| mola a răspuns (pentru bursuc001):

Mersi, doream sa introduc linkul, dar nu stiu cum mi s-a postat raspunsul imediat, fara sa raspund la acel formular.

http://whatlibertyate.com/......a-coacere/

| bursuc001 a răspuns (pentru mola):

Cu plăcere!

N-are treabă linkul cu acel "formular".
Linkul TREBUIA introdus la începutul ( sau sfârşitul ) reţetei.

Dacă te uiţi prin răspunsurile mele, atunci când am terminat de copiat/reprodus un pasaj precizez SURSA : "... "

Sau indici ceva de genul, ca să se ştie de unde ai copiat pasajul, altfel ÎNCALCI "drepturile de autor".

Să fi mai atentă pe viitor.

O seară plăcută.

| SoreMihalacheSorina a răspuns:

Http://www.gustos.ro/retete-culinare/tort-delicios-fara-coacere.html Sau faci prajitura! Sau il cumperi! Dai comanda, si! SUCCES!