| nanosecunda a întrebat:

Vreau să îmi pregătesc singur acasă cidru de mere (cu alcool) pentru consum propriu, însă pe internet găsesc rețete incomplete sau care se referă la cidrul fiert. Cum procedez? Pot face asta cu suc de mere sau e nevoie de pulpă? Fermentează singur dacă adaug zahăr sau am nevoie de drojdie? Și dacă am nevoie de drojdie, ce tip de drojdie? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Nonolita a răspuns:

Uite aici reteta corecta: https://coolosophy.ro/......-naturala/ undeva pe la mijlocul articolului. Dar e bine sa-l citesti tot, pentru mici secrete. Cat despre drojdie, e vorba de drojdia de bere care se gaseste in calup prin hipermarketuri.

1 răspuns:
| antimulte a răspuns:

Nu fermenteaza singur in sensul dorit de tine, e nevoie de drojdie, ideala ar fi cea de vin, elipsoideus, dar e greu de gasit, asa ca iti recomand cu caldura pe cea de bere, sau cum i se zice in comert drojdie de paine, gasesti la magazine si proaspata si uscata la plic. Vezi insa de reteta, sa respecti cantitatile altfel poate nu iese ok. Am incercat si cidru, si vin din stafide si pana acum au iesit toate ok daca respecti proportiile.