| anonim_4396 a întrebat:

Am o centrală Motan, dacă de exemplu centrala e pusă pe 12-13 grade, apa de la robinet nu se încălzește. Trebuie sa fie mereu centrala pe mai mult de 15 grade sa încălzească și apa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca este defecta si atunci singura solutie este sa-l contactezi pe cel ce-ti face verificarea de la 2 ani atunci cand vin si cei de la gaze sa-ti verifice conductele. Adica cel ce ti-a verificat-o de noua si a pus in functiune garantia.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai asa! Apa calda n-are (sau ar trebui sa n-aiba) legatura cu incalzirea caloriferelor. Daca are legatura incalzirea caloriferelor inseamna ca este ceva in neregula. N-am prea inteles din eplicatiile tale cum este.

| Paula2018 a răspuns (pentru Salontanul):

Merge doar caldura (la calorifere). Apa la robinet nu se incalzeste deloc, din centrala e setata pe 40 grade

| Salontanul a răspuns (pentru Paula2018):

Inseamna ca este defecta si atunci singura solutie este sa-l contactezi pe cel ce-ti face verificarea de la 2 ani atunci cand vin si cei de la gaze sa-ti verifice conductele. Adica cel ce ti-a verificat-o de noua si a pus in functiune garantia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Condensatie sau clasica? Daca te referi la setarea de pe termostatul de ambient, aia nu are treaba cu apa calda menajera.

| alina2k18 a răspuns:

Pusa pe 40 pentru apa calda si 50-55 pentru caloriferewinking

| LuckyStar15 a răspuns:

Păi incalzirea calorifere este separată de cea a apei de consum

| eduardo001 a răspuns:

Trebuie setatā la peste 35° pentru apā caldā, si la peste 45° pentru calorifere