| sweetys a întrebat:

Am o problema cu centrala si pana luni nu pot apela la cineva specializat si e cam urgent. Problema este ca nu imi incalzeste apa peste 35 grade celsius desi este setata sa o incalzeasca pana la 60, si datorita acestui fapt si temperatura din casa este scazuta, iar centrala merge in continuu de doua zile. Daca o opresc pana iau legatura cu cineva specializat o sa scada temperatura foarte mult, iar daca o las sa functioneze asa, consuma foarte mult curent deoarece merge pana ajunge la temperatura setata la termostat care este de 25 grade, iar in casa in momentul asta sunt 19 grade. Stie cineva care este problema? Nu imi arata nici un cod de eroare ca sa imi dau seama. Ar putea fi de la rezistenta?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este cu incalzire electrica, cu rezistente, atunci este posibil ca una sa fie arsa.
Daca este alimentat cu 380V trifazat (are 3 sigurante aferente pe tabloul electic), atunci este posibil sa fie cazuta una din faze, verifica le pe toate trei.

| sweetys explică (pentru Bula):

Cred ca este de la rezistenta, La faze imi sareau sigurantele si imi dadeam seama imediat. Multumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ubla tu la ea, pericol de electrocutare sau explozie daca nu stii ce sa i faci, pină luni nu mai este mult, părerea mea este sa astepti sa vină specialistul ăla stie ce are nu tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu umbla am vrut sa zic.

| sweetys explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nici nu aveam de gand sa umblu la ea laughing Eram curioasa de la ce este. Ca am citit si ca poate sa fie din cauza presiunii scazute a apei si nu prea eram sigura de asta. Multumesc!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ar putea fi si una dintre rezistente.
Ai putea sa precizezi si modelul exact de centrala, si ai putea sa urmaresti pe contorul de energie electrica cat consuma intr-o ora.

| sweetys explică (pentru TrăieşteClipa):

Este centrala elecrtrica care merge pe curent de 3.80, fiindca apartamentul este mare.

| darrio2007 a răspuns (pentru sweetys):

Merge la 380 de volti? Esti sigur? Eu nu prea cred. 25 de grade e cam mult sa astepti sa incalzeasca.Cred ca asa s-a stricat.Suprafata mare si vrei caldura destul de multa.

| ALGator a răspuns:

Vestea buna: dacă nu încălzește, nu consuma nici curent.
Vezi ce temperatura are apa din cazan. Dacă e fierbinte atunci poate fi pompa de recirculare.

| sweetys explică (pentru ALGator):

Apa are 35 grade, Nu incalzeste apa mai mult dar o mentine la aceasta temperatura si apa in sistem merge, dar fiindca apa nu ajunge la o temperatura mai mare nu se incalzeste in casa. E programata sa se opreasca atunci cand temperatura din casa este de 25 grade si la mine sunt 19 grade, asa este de doua zile nici macar nu urca la 19.5.

| LinxCont a răspuns:

Daca merge in continuu, inseamna ca senzorii de temperatura si circuitele aferente functioneaza bine, detecteaza temperatura scazuta si tin centrala in functiune, Cel mai probabil e defect un element de incalzire sau un circuit care conecteaza acel element de incalzire la reteaua de curent. Trebuie vazuta de un specialist.

| sweetys explică (pentru LinxCont):

Ma gandesc sa fie de la una din rezistente. Multumesc!