| Cjsjsjshhdhshaja a întrebat:

Buna ziua! Am vrut sa fac o prăjitura deșteaptă dar mi s-a branzit amestecatul acela de zahar cu oua, unt și lapte. Am amestecat cu albușul și am pus-o așa la cuptor. O sa mi iasă sau nu?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu te speria!
Nici cofetarilor profesionisti nu le ies totdeauna preparatele (daca ai vedea, cate produse se arunca zilnic! ).

Nota:
La asemenea "prajituri" trebuie sa ai mare grija ca, laptele si ouale sa fie PROASPETE (laptele "vechi" se face ca branza la incalzire, iar ouale vechi poate provoca intoxicatie elimentara).

| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai respectat ingredientele, iti va iese. Prajitura se separa singura, va iesi blatul crema si alt blat pe deasupra. Daca nu iti iese din prima, din a doua iti va iesi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sau de fapt ai vrut sa faci o prăjitură ca o desteaptă?laughing Vezi tu ce o sa iasa, daca nu e bună o arunci si cumperi de la cofetarie prajituri facute de specialisti

| Fatamuntilor a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar exista prajitura,, desteapta''
E un aluat semilichid care se pune in tava si se separa in timpul coaceriiBlatul, o crema, de obicei de vanilile, si crusta!

| Fatamuntilor a răspuns:

TI-A iesit?
Sper ca nu ai aruncat bunatate de aluat!
Tuturor ni se intampla sa nu iasa un preparat din prima.Dar asta nu insemna ca trebuie sa te lasi!

| carevaescu a răspuns:

Forma și textura probabil va diferi de așteptări, dar va avea gustul identic.

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru carevaescu):

A ieșit branzoasa și are gust pregnant de oulaughing)

| carevaescu a răspuns (pentru Cjsjsjshhdhshaja):

Condoleanțe laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru Cjsjsjshhdhshaja):

Ai uitat sa pui vanilie, de-asta ti-o fi iesit cu gust pregnant de ou. Aromele ii dau gustul unei prajituri. Nu regreta, data viitoare cand o mai refaci, iti va iese. Eu am facut-o si pe asta alba si cea cu ciocolata.

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru MihaelaDart):

Eh…am pus vanilie, probabil nu destula…dar cred ca și faptul ca s-a taiat și s-a branzit aluatul acela, a afectat și gustul și textura prăjiturii. Alta data am mai multă grija și aia e.laughing))

| MihaelaDart a răspuns (pentru Cjsjsjshhdhshaja):

Daca iti place sa gatesti fie de dulce sau sarat, astea se invata usor usor si exersand. Caci nu ne-am nascut experti, toti am invatat de la asa ceva. Hai, ca vei reusi data viitoare. Spor! happy

| Cjsjsjshhdhshaja explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc mult!

| Cjsjsjshhdhshaja explică:

Buna! Am scos-o din cuptor și am pus-o la fridiger. Astept sa văd cum s-a format înăuntru. Eu cred ca mi-a ieșit, după textura din exterior cred ca o sa fie ok.