| mircea22 a întrebat:

Buna ziua. Cine mă poate ajuta cu următoarea problema. Vreau sa fac un acoperiș in 4 ape. As vrea sa știu înălțimea acoperișului și lungimea căpriorilor. Am următoarele detalii. Doliile au 8, 55 metri unghiul vine la 20 de grade. Lungimea casei 11 metri. Lățimea 10 metri

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Poti face asa din ochi, sau facind masuratori la fata locului.
Dar eu am o idee si mai buna.De ce nu faci acoperis drept, adica fara pod.
Cu ce va ajuta, sau cu ce ajuta pe oameni acele acoperisuri cu pod? Eu is de parere ca is bani irositi, cel mai simpu faci un acopoeris drept, asa cum au blocurile, nu vad pentru ce faci pod, uite si tu ce bataie de cap, meseriasi, masuratori etc.plus mai multi bani.

Eyu daca as face o casa asa as faceo fara pod, acoperis drept, sau poate f putin in panta, dara fara sa se observe, insa drepot ar fi cel mai bun.
Mai ales vad oameni care toarna placa de beton ca si tavan, pai daca torni placa, ala este si acoperisu; pentru ce mai faci alt acoperis? Lasi asa betonul ala, izolezi in interior tavanul, aia e tot laughing nu bani si timp irositi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu un dulgher meserias, care-ti va calcula (dar si va face) structura acoperisului!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sunt cat se poate de dezamagita ca i-ai dat funda unui dorel. Daca nu esti capabil sa realizezi acoperis terasat in sistemul dat de producator (ceea ce multi muncitori de santiere sau oameni obisnuiti care isi fac casa de pe Youtube, nu cunosc si nici nu vor cunoaste), vei avea probleme uriase in ce priveste infiltratiile de apa. Podul are un rol foarte bine stabilit, nici nu ma mai obosesc, gasesti informatii pe internet mura in gura.

,, Lasi asa betonul ala, izolezi in interior tavanul, aia e tot laughing nu bani si timp irositi.'' Te rog sa respecti toate indicatiile individului, sa torni doar placa de beton si apoi sa revii peste 1 an sa ne spui cum a fost (cel mai probabil vei cheltui de 10 ori mai mult cand tragi linie finala, dupa peripetia diy si costurile pentru reparatii), asta daca iti pasa si de altii care poate vor calca tot pe urmele tale si doresti sa le dai un sfat intelept.

| NLS a răspuns:

Am lucrat in domeniu pe perioada studentiei (desenator pentru un inginer structurist).

DACA unghiul sarpantei e de DOAR 20 grade (ceea ce e extrem de putin pentru o casa, iti va sta toata zapada pe ea, si chiar si apa de ploaie se va scurge greu), doliile nu ies decat de 7.54m.

Daca cresti unghiul sarpantei la 32 grade (cam asta e minimul pentru o casa normala) atunci ies si doliile mai lungi: si anume 7.95m.

De 8.55m nu ai cum sa le scoti la aceasta suprafata a casei (11x10m), decat daca faci un acoperis FOARTE inalt, gen turla de biserica aproape.
Cine ti-a dat datele alea, ori voia sa isi bata joc, ori habar nu are.

Daca doresti, iti arat cu desen, ca am facut deja o schita.

Daca prin acel unghi te referi la altceva decat unghiul sarpantei, explica-mi la ce te referi, si refac desenul.

| adryang78 a răspuns:

La dimensiunile casei (lungime, lățime), ținând cont că muchiile acoperișului, în plan (privite de sus), se proiectează la 45 de grade, acoperișul va ieși aproape conic. Practic, coama acoperișului va avea doar un metru.

Răspuns utilizator avertizat