| invisibleboy a întrebat:

Cum fac sa aflu cati metri patrati am la un teren daca eu stiu lungimea si latimea?

Răspuns Câştigător
| Tavy100 a răspuns:

Ce fel de teren? Daca e un teren in forma de dreptunghi trebuie as faci asa:

A= Lxl= x mp

Daca e in forma ce patrat trebuie sa faci asa:

A= lxl= x mp

A- aria
l- latimea
L- lungimea
x mp- x ( nr necunoscut, il inlocuiesti cu rezultatul inmultirii) mp- metrii patratii care se scrie m la puterea a 2-a ( un m cu un 2 in colt sus dreapta).

Daca ai nelamuriri da comentariu la raspunsul meu si te ajut. happy

13 răspunsuri:
| oliviaaa a răspuns:

simplu afli aria terenului Tavy100 a dat raspunsull corect dai funda

| invisibleboy explică (pentru oliviaaa):

Da, i-am dat deja.

| oliviaaa a răspuns (pentru invisibleboy):

^^

| Stassy a răspuns:

Pai ca sa afli cati metri patrati inseamna sa'i afli aria nu?

cat ii in lungime si latime?

| invisibleboy explică (pentru Stassy):

Da, aria.
In lungime sunt 52, si in latime sunt 15.

| Stassy a răspuns (pentru invisibleboy):

Si ce forma are?
Dreptunghiulara?

| pisikutzza22 a răspuns (pentru invisibleboy):

52x15 mp

| invisibleboy explică (pentru Stassy):

Da, am rezolvat, Multumesc oricum!

| Mardare_Ovidiu_1988 a răspuns:

Cum aflu cati bani vine de pus gresie la 10 metri patrati cu 20 lei

| Toreadorul_Toreadorul_1986 a răspuns:

Lungimea 116m iar Latimea 10m.cati ari am?

| Panait_Marian_1915 a răspuns:

Inmultesti lungimea cu latimea

| Puya_Toma_1983 a răspuns:

Dacă am 7 metri lățime si 4 metri lungime cati metri pătrați am