| colescanicolae a întrebat:

Ce acoperis imi recomandati la o casa cu lungimea de 12m, latimea de 7m si inaltimea de 6m.cel cu tabla sau cel cu tigla ceramica,care este mai usor, si care este mai ieftin. va multumesc.cit ar costa?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai ieftin e sa faci cu tigle ceramice clasice.
Multi isi schimba acoperisul cu materiale "moderne" si nici nu stiu cum sa scape de tiglele vechi.
Tiglele din demolare le gasesti des la pret de sub 1 leu/bucata sau chiar gratis, doar sa le duci...
Cauta in apropierea ta o asemenea demolare si intelege-te cu proprietarul sau cu seful de santier.

Este bine sa-ti faci rost de cantitate dubla, sa ai asigurate tigle si in viitorii 10-20 ani.

| razvanvoicu a răspuns (pentru Bula):

Oare merita sa iti pui pe casa tigle pe care altii le arunca? nu prea mai schimba nimeni acoperisul de dragul schimbarii, deci s-ar putea sa fie o investitie proasta ( pe termen mediu sau lung ), chiar daca la prima vedere pare un chilipir!

| Bula a răspuns (pentru razvanvoicu):

Te-ai mira cati isi "renoveaza" casa cu termopane si arunca tiglele de pe acoperis, punandu-si acoperis "modern".
Casa mea este acoperita cu tigle vechi. Am mai preluat tiglele bune de pe o alta cladire "modernizata" (m-a costat doar transportul, adica cca. 1000 bucati de tigle transportate pentru 200 lei.
In fiecare primavara si toamna revizuiesc acoperisul si inlocuiesc 3-4 tigle fisurate. Asta fac de aproape 20 ani. Deci, in acest interval, intretinerea acoperisului m-a costat cca. 50 euro.

| Ironwin a răspuns:

Podul este transformat in mansarda? Tabla este mai usoara si mai ieftina se monteaza mai usor dar nu izoleaza fonic/termic la fel cu tigla clasica, la fel si la aspect, tabla este mult mai urata comparativ cu tigla de ceramica. Daca ai pod locuit cea mai recomandata este sindrila bituminoasa, un compromis intre tabla si tigla ceramica(este si varianta aleasa de mine, rezista foarte bine la vant, nu se sparge si nu "zboara" de pe acoperis, la ploaie sau grindina nu te da afara din casa, se monteaza usor). Oricum cea mai frumoasa varianta ramane tigla ceramica dar este grea, scumpa si o sa repari(inlocui) intruna la ea. Sindrila gasesti peste tot, uite un exemplu : https://www.dedeman.ro/....../p/6033506

Răspuns utilizator avertizat
| Blekz a răspuns:

Tabla este mult mai ieftina dar e zgomotoasa dar poti sa o izolezi si va reduce zgomotul ( ma refer la ploaie ), tigla este de 10 ori mai buna dar mai scumpa.