| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

detin un stilou Parker Urban Matt Black si datorita utilizarii constante mai intai mi s-a luat lacul dupa anumite parti metalice (deasupra clipului de prindere si zona metaliza unde scrie Parker de pe capac) ca mai apoi aceste parti sa inceapa sa se albeasca. Intrebarea mea ar fi: ce ziceti sa iau o pensula ff fina din aceea de pictat sa o inmoi in vopsea neagra foarte diluata si sa vopsesc respectivele zone? ( desigur daca as face asta as pune scotch de jur imprejur pentru a nu murdari si alte zone de vopsea si as fi atent sa nu dau un strat gros tocmai pentru a ramane vizibila incriptia Parker dupa capac) Mentionez ca daca as folosi lac de metal tot ar fi vizibile zgarieturile si culoarea gri spalacita. Daca aveti alte metode prin care as putea sa refac aceste mici imperfectiuni va rog sa imi spuneti (fara marker ca acesta se intinde la contactul cu lacul de fier). Dau funda raspunsului cel mai bun, cel mai serios si cel mai elaborat.

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Sincer te respect din start ca scrii cu stiloul. E mare lucru, legat de stilou ti as recomanda sa pui scotch dala din hartie ( se foloseste la constructii) nu de alta dar scotch ul normal e prea licios si mie sa nu dezlipesti si vopseaua de pe el cand termini cu scotch ul. Eu ma gandeam sa incerci cu oja neagra. Stratul e relativ subtire si ai si pensula la pachet foarte buna.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru alex495):

Eu ma gandeam sa folosesc o pensula de oja dar cu vopsea normala neagra ( email super lucios, asa fiind zona inainte sa se curete) deoarece nu vreau ca peste cativa ani, datorita faptului ca oja este relativ usor de indepartat, sa revina la stadiul la care era inainte sa il repar. Iar dupa ce termin cu vopseaua daca nu este destul de lucios ma gandeam sa dau si cu un strat f subtire de lac de fier. Ce ziceti? (oricum, am observat ca cei de la Parker nu mai pun atat de mult accent pe calitate, deoarece nu e normal ca dupa nici o luna un stilou de 260 de lei sa arate asa cum arata unul luat de pe piata, doar ca ala din piata arata asa dupa aproape un an. Ca exemplu un coleg de-al meu are un hero model 2012 achizitionat odata cu stiloul meu, acesta arata impecabil si e chinezesc iar parker-ul care sa vrea a fi net superior chinezismelor, desi acest model tot in China este confectionat, arata de parca am fost la arat cu el si l-am folosit pe post de semanator)

| alex495 a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Nu ai garantie la stilou? Adica e 260 de lei ar trebui. Stilourile astea in general chiar daca sunt scumpe nu s facute sa scrii zilnic ore in sir la scoala. Astea sunt pentru ai o chestie de notat, trimiti o scrisoare cuiva, trebuie sa semnezi ceva etc. Poti incerca cu vopsea, insa inainte metalul trebuie degresat ca sa se aplice cum trebuie uniform vopseaua. In fine faci cum vrei, cu oja chiar daca te tine sa zicem 6 luni dupa il repari iar, iti ia nu stiu, 5 minute si oja e relativ ieftina, nu stiu cu ce vopsea vei da tu, eu vazusem niste spray uri de 5 lei cu vopsea, daca dala vrei sa iei mai bine nu...

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru alex495):

Deci, garantia se refera la probleme srict de functionare nu estetice asa ca aceasta varianta o exclud din prima. Faza ca silourile nu sunt facute sa scrii cu ele ore in sir, in descrierea lui chiar asa scria, ca e recomandat pentru sesiunile lungi de scriere datorita desig-nului si a ergonomiei iar de exemplu nu e normal sa se intample asa ceva cu elementele de metal, de exemplu bunica a avut un stilou din acela chinezesc cu penita de aur, a scris ffff mult cu el vreo 10 ani si e intact iar acela era gen 110 lei la vremea lui, sau bunicula avut de prin 1935 un stilou care si astazi scrie perfect si arata 9 din 10, in 82 de ani s-a curatat foarte putin alama dupa clipul de prindere deci spre deosebire de acelea aceste parker-uri sunt niste panarame si niste chinezisme scumpe si ffff proaste. Iar despre vopsea, in niciun caz nu voi folosi spray de masina deoarece dupa vopsire ies niste imperfectiuni extrem de urate, eu ma gandeam sa pun intr-o cescuta putin vopsea normala din aceea care se gaseste la cutie, sa o diluez putin deoarece atunci cand e noua este destul de groasa iar apoi cu o pensula de la o oja,(pensula sa fie curatata) sa dau usor pe partile metalice, intr-un strat subtire si uniform.

| alex495 a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Legat de stilouri sa stii ca nu se mai fac ca alea, poate cele pelikan sa fie ceva de ele dar nu bag mana in foc, am si eu unul cu penita suflata, dar il tin de colectie, nu vreau sa mi bat joc de el. Si poti incerca cu vopseaua respectiva, dar sa ai o carpa cu putin diluant pe ea in caz ca gresesti sau nu se pune cum trebuie vopseaua

| alex495 a răspuns (pentru alex495):

E abureala ca e facut sa tina, asa fac toti sa si vanda marfa si cedeaza imediat dupa o luna de folosit zilnic.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru alex495):

Si eu am o colectie de vreo 10 stilouri, multe dintre ele fiind din acelea chinezesti la care tin fff mult, acela din 1935 si acest parker la care tin destul de mult de aceea vreau sa il fac sa arate ca nou. Cat despre vopsea, o sa lipesc cu scotch corpul stiloului, lasand doar zona pe care vreau sa o vopsesc, si o sa am mare grija, sunt destul de bun la reconditionat chestii dar nu stiam daca ar merge faza cu vopseaua, oricum daca la final arata rau, pana se usuca vopseaua o sterg cu diluantul si incerc alta metoda, dar sper sa nu fie cazul.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru alex495):

Da, doar ca la Parker nu a cedat penita care scrie impecabil ci doar are aceste imperfectiuni, asta e chinezariile tot chinezari sunt, pacat de George Safford Parker care cu greu a creat o companie extrem de prospera cu produse calitative si dupa moartea sa astia isi bat joc de tot.

| alex495 a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Pune macar banda izoliera nu scotch dala ieftin transparent ca ramane si vopseaua pe el cand il dezlipesti

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru alex495):

Ok am inteles

10 răspunsuri:
| Manea_Razvan_1999_rWCu explică:

Multumesc pentru raspuns si pentru sfaturi!