| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

detin un stilou Parker Urban Matt Black si datorita utilizarii constante mai intai mi s-a luat lacul dupa anumite parti metalice (deasupra clipului de prindere si zona metaliza unde scrie Parker de pe capac) ca mai apoi aceste parti sa inceapa sa se albeasca. Intrebarea mea ar fi: ce ziceti sa iau o pensula ff fina din aceea de pictat sa o inmoi in vopsea neagra si sa vopsesc respectivele zone? ( desigur daca as face asta as pune scotch de jur imprejur pentru a nu murdari si alte zone de vopsea) Mentionez ca daca as folosi lac de metal tot ar fi vizibile zgarieturile si culoarea gri spalacita. Daca aveti alte metode prin care as putea sa refac aceste mici imperfectiuni va rog sa comentati. Dau funda raspunsului cel mai bun, cel mai serios si cel mai elaborat.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca diluezi prea tare vopseaua, exista risul sa se cojeasca, sa nu tina. Dar, daca crezi ca ai mina migaloasa, incearca sa faci cu pensula.
La marker, daca se duce la lac, inseamna ca ai dat lacul cu pensula, insa exista si lacuri spray.
Exista lucruri si lucruri. Dai doi lei pe unul si te tine ca si cand ar fi de firma. Si dai bani grei pe altul si iti dai seama ca ai avut de-a face cu chinezii happy. Poate ca Parker o fi firma serioasa, insa sunt si firme fantoma, care copiaza firma originala. Dai bani grei pe ceea ce zici ca e de firma, cand de fapt e chinezarie. Eu asa am patit cu o pereche de blugi. Cica de firma, si la a doua spalare mi s-au umplut cu dungi cum sunt crapaturile din pamint cand il usuca seceta happy. Au fost buni de purtat prin casa sau la lucru.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Incearca cu marker negru. Si mai apoi, cu lac, pentru protectie. Pensula, oricit de buna ar fi, lasa urme. Eu cu marker imi astup zgirieturile de pe bicicleta, acolo unde e negru, si crede-ma ca dupa aceea arata mult mai bine.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru cristi202):

Problema este ca atunci cand dau cu lac marker-ul se intide. Ma gandeam sa diluez mai tare vopseaua iar apoi cu o pensula de pictat sa dau un strat ff subtire nici cat sa lase urme dar nici cat sa umple gravarea aceea unde este inscriprionata sigla Parker (oricum pentru 260 de lei + 30 de lei convectorul= 290 de lei in 2 luni sa se duca vopseaua asta cam inseamna ca produsele Parker sunt doar niste chinezisme amarate)

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru cristi202):

Am inteles, sunt foarte migalos atunci cand repar, asa ca o sa incerc cu vopsea, o sa o mai diluez dar nu foarte tare. Cat despre stilou, acesta a fost luat de la parker artitude.ro care este magazin oficial, deci nu se pune problema de falsuri, dar de cele mai multe ori asa este, pentru Europa de V cele mai bune, iar pentru Europa de E toate mizeriile. Va multumesc pentru sfat chiar nu stiam de faptul ca se poate coji vopseaua.

| cristi202 a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Daca diluezi prea tare vopseaua, exista risul sa se cojeasca, sa nu tina. Dar, daca crezi ca ai mina migaloasa, incearca sa faci cu pensula.
La marker, daca se duce la lac, inseamna ca ai dat lacul cu pensula, insa exista si lacuri spray.
Exista lucruri si lucruri. Dai doi lei pe unul si te tine ca si cand ar fi de firma. Si dai bani grei pe altul si iti dai seama ca ai avut de-a face cu chinezii happy. Poate ca Parker o fi firma serioasa, insa sunt si firme fantoma, care copiaza firma originala. Dai bani grei pe ceea ce zici ca e de firma, cand de fapt e chinezarie. Eu asa am patit cu o pereche de blugi. Cica de firma, si la a doua spalare mi s-au umplut cu dungi cum sunt crapaturile din pamint cand il usuca seceta happy. Au fost buni de purtat prin casa sau la lucru.