| wowmentol2 a întrebat:

Buna ziua!
O intrebare am.
Am un cuptor electric, cu plita electrica.
Cuptorul funcționează, încălzește, dar plita nu. Tin sa menționez ca plita se leaga la cuptor cu 2 mufe si cuptorul intra in priza. Vreo idee de ce nu funcționează plita?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poate ca are elementii arsi, sau nu ai deschis tu de la buton, ori is butoanele defecte, cauzele is mai multe, trebuie verificat la fata locului de cineva care se pricepe. Daca ai avea un aparat de asura, daca te pricepi sa desfaci, sa pui la loc, sa masori etc, poti singur sa verifrici, dar banui ca nu te pricepi, asa ca e mai bun sa chemi pe cineva care stie, pe aici oricum daca ai primi ceva informatii tot nu te bagi tu sa rezolvi, asa ca tot la un meserias ajungi.

| IceRope a răspuns:

Probabil protecția termică este activată, un conductor este rupt, sau rezistența este întreruptă. Cheamă un electrician.