| anonim_4396 a întrebat:

Ma aflu in fericita faza de amenajare completa a unei bucatarii si as vrea sa va cer parerile/sfaturile voastre in privinta aragazului/plitei de gatit + cuptorului. Am ajuns la concluzia ca incorporabilele arata si se comporta mai bine. Deci ma gandesc sa optez pentru o plita + cuptor incorporabile in locul clasicului aragaz. Referitor la plite am vazut ca cea mai moderna este cea cu inductie electrica. Deci ma gandeam sa renunt la gaz in favoarea curentului electric. In ce priveste cuptorul, ma gandesc sa aleg tot unul electric. Cum se comporta plita si aragazul electrice? Consuma intr-adevar mult? Cum se gateste la ele? De la ce firma le-ti luat?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Consuma multisor sa stii, iar la plita cu inductie trebuie sa tii cont de faptul ca nu poti utiliza chiar orice fel de tigai.

Si eu as opta pentru curent, e mai sigur decat gazul

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ia un cuptor cu convectie.
Aragazul si cuptorul consuma mult, dar nu le folosesti toata ziua. Cuptorul electric este mult mai usor de utilizat decat cel cu gaz, plita e cam la fel. Cele mai multe cuptoare au si o functie de autocuratare.
Cu firma nu te pot ajuta, eu locuiesc in America de Nord. daca te ajuta, sunt Frigidaire.

| Elynad a răspuns:

Daca inca nu ai cumparat, mare atentie ce iei! Plitele cu inductie sunt cele mai eficiente dar au restrictii in privinta vaselor folosite. Singura plita fara restrictii este cea pe gaz. Cuptorul de preferat sa fie electric si sa aiba cel putin ventilatie si incalzire inferioara/superioara.
Daca bugetul e mai mare: http://incorporabile.info/brand/incorporabile-bosch/
Daca bugetul e mai mic: http://incorporabile.info/brand/incorporabile-hotpoint/
Primele sunt foarte bune si foarte fiabile dar si scumpe iar celelalte le consider compromisul calitate/pret.
Eu n-am bani de Bosch, ma gandesc la o plita pe gaz Hotpoint si un cuptor electric Whirlpool. Ies cu ambele la pretul unui aragaz. Cuptorul il montez pe un corp mai inalt, nu sub plita. Acolo vreau rafturi pentru vase.

| PetracheTudoran a răspuns:

Eu am cumparat o TEKA IB 6040 si sunt multumit. Arunca un ochi aici pentru mai multe modele: http://plitacuinductie.ro/. Poate e util.