anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

pentru ca nu am gasit profilul electrice postez aici intrebarea mea! Treaba sta in felul urmator, in camera mea am o lustra cu 3 becuri, pana mai zilele trecute mergeam decat pe un bec infiletat dand de niste treaba prin camera si avand nevoie de multa lumina am mai cumparat inca doua becuri! Dupa ce le-am insurubat am obserbat ca lustra merge la prima treapta a intrerupatorului direct cu 2 becuri si daca apas si al doilea buton al intrerupatorului si mai aprinde si al 3 lea bec! Ideea e ca eu vreau sa folosesc decat 1 bec si in caz de am nevoie sa le aprind si pe restul de 2 doar! Am desfacut si intrerupatorul si lustra si firele sunt legate bine albu este si la intrerupator si la lustra ca null iar cele verzi la lustra sunt legate la doua fire albe cu siguranta nu e null iar la intrerupator sunt sus unde intra la fiecare treapta a intrerupatorului! Nu inteleg de ce nu ma lasa sa le aprind separat, ori doua, ori unu! Si ma obliga sa le aprind pe cele doua ca sa se aprinda si al treilea!?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect, nu te contrazic! Credeam ca e ceva mai simpu pe care as fi putut sa il fac eu!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand lustra este facuta cu niste optiuni din detaliile scrise de tine, intrerupatorul nu este ok, daca te obliga sa aprinzi pe cele 2 ca sa se aprinda si al 3-lea, deci sfatul cel mai bun, pentru ca nu te pricepi la electronica nu ai meseria de electrician/electronist, este sa chemi unul, sa il intrebi ce trebuie sa cumperi si ti le face el, degeaba ma complic eu sa fac un bmw spre exemplu, un motor de bmw, daca eu nu stiu din ce se compune macar!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Corect, nu te contrazic! Credeam ca e ceva mai simpu pe care as fi putut sa il fac eu!