| Alien a întrebat:

Dupa monarea unui intrerupator atunci cand sting becul imi sare siguranta din tabloul electric, firele se prind untr-un singur mod la intrerupator cred ca sunt puse bine altfel nu se mai aprindea becul.
Stie cineva de unde poate fi?
Deci: Dau intrerupatorul pe ON pun siguranta se aprinde becul, sting becul de la intrerupator imi sare siguranta se stinge el si toate celelante becuri!

4 răspunsuri:
| Bunicul62 a răspuns:

Nu am pomenit asa ceva inca.Intrerup este in serie cu lampa in el intra faza si iese faza intrerupta functie de poz intrerup, Tu ai probleme pe circuit.Indiferent cum legi intrerupatorul chit ca in el dai firele cap cap becul trebuie sa stea aprins.da mai multe date sa te ghidez
Uite o idee cu sig scoase scoti intrerupat ce se intimpla.O sa zici ca restul corpurilor de iluminat prin casa merg normal.Pui firele unul peste altul sa se aprinda becul din camera cu pricina si poc daca este asa beleaua la tine este iesire faza din intrerupator doza conductoare la corpul de iluminat.poti avea betesug in doza de deasopra int poti avea betesugul de la doza la lampa poti avea betesugul in lustra.daca opresti sig si dai jos lustra si spinzuri becuri? tot poc? daca nu poc =belea in lustra fire jupuite sau dau mustati la masa daca face poc cu becuri spinzurate belea pe traseu =electrician dac nu te pricepi.Dibluri batute aiurea cuie alte minuni? nu cred ca poti inlocuiconductoarele de la doza la lampa deoarece banuiesc ca sunt intenc si trec pe la cel de deasupra pe placa si sub sapa. Poate cirligul lampii sa dea la faza.Se mai poate face o gaselnita sa desfaci doza de deasupra int si sa desfaci cond care duc la lampa si vezi incotro ramine necazul. vezi ca ai aluminiu si este posibil sa se rupa.

| harciog a răspuns (pentru Bunicul62):

Bunicule,cind am spus ca ceva se intimpla pe circuit am vrut sa prescurtez sa nu mai amintesc de tot ce se afla pe circuitul respectiv,becuri, lampi, doze si toate alea.

| harciog a răspuns:

Ceva se intimpla pe circuit.Ori in momentul actionarii intrerupatorului indiferent in ce pozitie se creeaza un scurt in momentul efectuarii sau ruperii contactului care inseamna un consum instant un pic mai mare decit poate duce siguranta.

| Marius_Apolzan_1976 a răspuns:

Nici un electrician nu-ti va da solutia la acest lucru pentru ca toti gandesc ca electricienii,dar eu nu sint si am patit-o la fel,ceea ce ai facut este ca ai legat la intrerupator si pozitivul si negativul,solutia este simpla, unul din fire trebuie sa-l scoti din intrerupator si il legi direct, un singur fir sa treaca prin intrerupator, asta e tot si totul va merge cum trebuie, fara sa faci tot ce spun electricienii cu verificari de una si de alta si sa iti bati capul cu date tehnice