| AlexandruCristian99999 a întrebat:

Salut, TPU, am un proiect la tehnologie si am o nelamurire.
Am un intrerupator pe fir, intrerupatorul are 3 picioruse la care trebuie legate firele. Si trebuie sa conectez o baterie la un bec. De la baterie pleaca 2 fire care trebuie sa le conectez la intrerupator si dupa aceea la bec. Cum fac asta?

Răspuns Câştigător
| supermdmario a răspuns:

Cu unfir pleci direct la bec, iar cu celalalt faci o punte intre cele trei picioruse ale intrerupatorului, si anume:legi firul pe un piciorus(unul dintr-o extremitate)iar, de la un alt piciorus(cealalta extremitate)legi un alt fir pe care il duci la bec.astfel se creeaza o punte (un circuit-mai exact)care se deschide si inchide cu ajutorul intrerupatorului. daca nu functioneaza, incearca sa schimbi unul din fire la piciorusul din centru.e simplu, trebuie putina imaginatie.