Întrebare recomandată | DenisIonut01 a întrebat:

Buna ziua, stie cineva cum pot sa curăț o placă subțire de plexiglas?

Am încercat sa o curăț cu spirt si sa albit toată... Acum nu mai este transparenta

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Plexiglas nu se ataca de spirt.
Daca s-a albit de la spirt, atunci NU E PLEXIGLAS, ci alt material.

Cel mai indicat este s-o schimbi.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Altă placă.
Poti sa o arunci daca nu iti place asa cum este.
Trebuia sa folosesti apă si detergent.

| sierra1 a răspuns:

Acu, netransparentă fiind, dă-i o șlefuire cu pâslă moale

| dullcat a răspuns:

Nu cred ca mai poti face mare lucru.Dar poate iti iese daca slefuiesti cum spunea cineva de mai sus. Mai sunt si alte proceduri dar ai nevoie de echipament https://www.wikihow.com/Polish-Plexiglass

| Frank51 a răspuns:

Cumperi alta placa cu 10 lei.

| DenisIonut01 explică (pentru Frank51):

Nu ma pricep, nu stiu cat costa. Ma asteptam sa fie mai mult, are lungime de 160. Aceasta este cusca ce am cumpărat si o parte din plasticul ala lung l-am bușit eu... https://www.olx.ro/......h68or.html

| Frank51 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Daca e atat de mare probabil e ceva mai scumpa, dar nu mult.

| VoidEternal a răspuns:

Nu prea mai ce sa ii faci. Practic ai dizolvat un microstrat al plexiglass-ului, spirtul e un agent prea puternic.

Daca e greu de inlocuit, ai putea sa ii faci un fel de polish, folosind hartie abraziva cu granulozitate din ce in ce mai mica si apoi cu un material sintetic moale impreuna cu o solutie de polishat asa cum se procedeaza la faruri de exemplu.

| DenisIonut01 explică (pentru VoidEternal):

E prea subtire, cred ca ar crăpa, o sa incerc sa il curăț cu alte metode si daca nu merge, o sa il înlocuiesc. Mulțumesc de răspuns?

| NumănumescBrBr a răspuns:

Apa si sapun neutru
Alcool izopropilic (caută pe eMag, Dedeman)
Amestec de oțet și apă

Și folosește o cârpă moale, evită bureți sau orice material mai dur

| DenisIonut01 explică (pentru NumănumescBrBr):

Eu il frecasem cu partea abrasiva a buretelui de vase?‍♂️. Mersi, o sa încerc aceste metode