| LA.url a întrebat:

Care ceai e cel mai sanatos?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Banalul ceai de musetel e un adevarat izvor de sanatate. E adevarat ca nu are un gust foarte placut dar face minuni!
Poate fi folosit ca remediu contra amigdalitei (in acest caz se vor face infuzii puternice de ceai si se va "spala" cavitatea bucala precum si gatul), ulcerului, astm alergic, menstre dureroase, greturi in timpul sarcinii, insomnii, stres si multe altele. Are in general efect calmant si este absorbit de organism numai sub forma de ceai. Ceaiul de musetel are efecte calmante asupra conjuctivitelor. Poate fi folosit cu un efect maxim asupra tenului nostru, sub forma de vapori (curata in profunzime, dezinfecteaza si calmeaza tenul. In special tenul cu probleme accneice). Deasemena inhalatiile cu ceai de musetel sunt excelente pentru cei care sufera de infectii ale cailor respiratorii, astm si sinuzite.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceaiul verde neindulcit.

mlm
| mlm a răspuns:

Ma alatur si eu voua si va pot spune ca si ceaiul alb este la fel debun ca si celelalte ajuta la mentinerea inimii sanatoase.

mira
| mira a răspuns:

Fiecare ceai are destinatia lui.Depinde pentu ce vrei sa-l bei. Unele ceaiuri te reconforteaza, altele usureaza digestia, altele contribuie la eliminarea unui disconfort.De fapt, noi numim impropriu ceai infuziile din plante medicinale.Adevaratul ceai provine din frunzele unui arbust care creste in sudul Asiei si pe o mica portiune din Rusia.De aceea se comerecializeaza ceaiul chinezesc, indian ceylonez, rusesc.Atentie! ceaiul de musetel este sanatos, are un rol dezinfectant, dar nu trebuie folosit niciodata, dar niciodata, pentu tratarea infectiilor la ochi, fiindca este un mediu bun pentru dezvoltarea microbilor. Cele mai multe carti de plante medicinale sunt ramase in urma.De cel putin 20 de ani medicii oftalmologi atrag atentia asupra pericolului pe care il reprezinta spalarea ochilor bolnavi cu infuzie de musetel. Mira

Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa incercati si ceaiul de Gingko Bilboa!
Este unul din cele mai vechi folosite plante folosite pentru ceaiuri.
Are un efect extraordinar de benefic: ajuta f.mult la revigorarea neuronilor!

eileen
| eileen a răspuns:

ceaiul de tei natural, din pomii de la bunica. Eu il beau de ani de zile si nu am probleme cu sanatatea. Este sanatos, curat, aromat, bun la toate.

cristian
| cristian a răspuns:

Ceaiul verde este benefic tuturor celor patru grupe sanguine.

| kh1ss a răspuns:

Ceaiul negru...

| otypa a răspuns:

Ceaiu-l de musetel e cel pe care il recomanda un doctor.este si bun si sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul alb si cel de musetel

| sincclaire a răspuns:

Nu stiu care ceai este cel mai sanatos dar pot sa iti spun care ceai e bine sa il bei in perioada asta : catina, pentreu are cel mai ridicat cintinut de vitamina C.