| Ingognito a întrebat:

Nestea chiar e ceai sau e suc cum e si fanta si cola, e mai sanatos decat celelate sau tot la fel

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate are ceva mai putine chimicale, dar la fel de mul zahar si la fel de nociv ca si restul sucurilor din comert

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nestea e ceai cam la fel cum e si fanta suc de portocale. Da, ambele contin extract de ceai, respectiv suc de portocale, dar nu le poti compara cu un ceai facut acasa respectiv sucul de portocale facut acasa. La fel ca fanta si cola, nestea contine o cantitate ridicata de zahar despre care sper ca stii ca nu este tocmai sanatos(ma rog, zaharul se pune si in ceaiul obisnuit, desi se recomanda inlocuirea cu miere). Daca nu ma insel, o sticla de 0, 5L de nestea contine aproximativ la fel de mult zahar ca o doza de 0, 33L de Cola. Indulcitori, de asemnea, am vazut ca are si nestea, aditivi alimentari la fel. Daca nestea e mai sanatos decat fanta/cola? Posibil! Insa oricare dintre cele 3 bauturi, consumata in cantitate moderata, nu te va omori. La extrema opusa, oricare dintre cele 3 bauturi, consumata in exces, iti va face rau.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Are cel mai mult nivel de zahar, putin sub sucurile naturale la cutie.
Nu e ceai, natural, ca nu se obtine la fel in primul rand, are doar extract de ceai, restul e apa, zahar, aditivi (conservanti, coloranti, etc.).
E mai nasol, dar cam la fel de nociv laughing
Daca tot iei sucuri, macar alege dr pepper, ala are si fenilalanina (o cantitate mica ce-i drept).

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Am intrebat un medic si a zis ca e mai nociv decat oricare suc acidulat.

| 4StarLight a răspuns:

Este un fel de ceai, posibil să fie mai sănătos ca celelalte pentru că nu este o băutură carbogazoasă dar conține destule substanțe pentru ai oferi gustul și un termen de valabilitate mai lung!
Ca Fanta sau Cola nu este, pentru că nu e acidulat

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Daca vrei sa bei ceva sanatos bei apa. Sucurile, indiferent de denumire, sunt nesanatoase.

| Anonim2003000 a răspuns:

Sincer: Părerea mea e că ambele, are gust de ceai însă e la fel de nesănătos că restul sucurilor! Dar oricum nu cred că a murit nimeni de la băut suc

| BergerCipy a răspuns:

E o combinatie din cate stiu dar de la cola mi se face rau de la nestea ma simt mai bine