| OMGZombiesEverywhere a întrebat:

Care e diferenta dintre supa si ciorba? Ambele mi se par ca au o rata de acceptibilitate a gustului mediocra.

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Asa diferentiam noi romanii ciorba e mai acra supa mai dulce. Dar teoretic supa este doar zeama in care au fiert legumele si carnea strecurata si ulterior adaugati taitei. Ciorba este cea in care legumele "zarzavatul" si carnea sunt lasate inauntru si se adauga si bors. Tot aud ca fetele prin oras cer "supa de pui a la grec" ceea ce nu exista. Este ciorba de pui a la grec deoarece contine carne si se adauga smantana si lamaie.

1 răspuns:
| ZOZOKid a răspuns:

Supa este mai dulce.
Ciorba este intotdeauna acra si se acreste ori cu bors, ori cu sare de lamaie. Unii folosesc si otet, desi mie mi se pare ca otetul nu merge decat la ciorba de burta.

| valentino52 a răspuns (pentru ZOZOKid):

Asa diferentiam noi romanii ciorba e mai acra supa mai dulce. Dar teoretic supa este doar zeama in care au fiert legumele si carnea strecurata si ulterior adaugati taitei. Ciorba este cea in care legumele "zarzavatul" si carnea sunt lasate inauntru si se adauga si bors. Tot aud ca fetele prin oras cer "supa de pui a la grec" ceea ce nu exista. Este ciorba de pui a la grec deoarece contine carne si se adauga smantana si lamaie.