| camelia17 a întrebat:

Care e diferenta intre uleiul de masline virgin si extra virgin

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Uleiul de măsline extra-virgin este ulei de primă presă ( obţinut prin presarea la rece a măslinelor ).

Dacă pasta obţinută se mai presează ÎNCĂ o dată, atunci se obţine uleiul de măsline virgin ( ulei de a 2-a presă ).

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| hummmer a răspuns:

Uleiul de masline poate fi gasit in trei variante: ulei de masline rafinat, ulei de masline virgin (rezultat dupa a doua presare) si ulei de masline extra-virgin rezultat dupa prima presare).