| StEph_3689 a întrebat:

Am citit pe internet despre uleiul de masline care este foarte bun pentru par. dar care este diferenta intre uleiul de maline extravirgin si uleiul de masline virgin? nu pot folosi pe cel "virgin" pentru par?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ulei extravirgin de masline (Olio extravergine di Oliva) – extras prin presare la rece cu mijloace exclusiv mecanice rafinat de mai multe ori

Ulei virgin de masline (Olio vergine) – extras prin presare la rece cu mijloace exclusiv mecanice – diferenta intre cele doua o face doar gradul de aciditate si faptul ca este rafinat o singura data.
Bafta!

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Acolo e referirea pentru gatit, nu pentru par. La par nu conteaza ce fel de ulei de masline folosesti. Primul este mai rafinat decat al doilea. Cat uleiul de masline este mult mai rafinat atat e si mai scump.

| Annie a răspuns:

Difera prin metoda de presare daca se face la rece sau la cald sau in combinatie, virgin e cel care combina metoda de presare la rece cu cea de presare la cald pe cand cel extravirgin este doar presat la rece ceea ce e mult mai sanatos si bineintzeles si mai scump.

| Merrycriss a răspuns:

Amele uleiuri sunt foarte bune ca si eu le folosesc