| Mirruna a întrebat:

Care e difrenta dintre ospatar si chelner?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Denumirea.Chelner este o denumire mai veche.

| 54ndy a răspuns:

Ospătarul este cel care serveşte mâncarea în restaurantele de lux, iar chelnerul serveşte în restaurantele de pe malul marii. dar cred că sunt amândouă corecte.

| Ana a răspuns:

Din cate stiam eu, sper sa nu gresesc nu sunt in domeniu, chelnerul i-a comanda iar ospatarul o aduce.

| DEBrown a răspuns:

Bărbat care serveşte consumatorii într-un local de consum
Angajat din sectorul comercial care serveşte pe consumatori într-un restaurant sau în alt local de consumaţie şi încasează contravaloarea consumaţiei
Acestea sunt definitii pe dex, dar dupa la fiecare spune si celalalt cuvant. Deci sunt sinonime, nu au diferente.

| Terance a răspuns:

Chelneru e cel care serveste intr-un bar, iar ospatarul e cel care serveste intr-un restaurantbig grin

| Teils a răspuns:

Buna! Ospatarul este angajat din sectorul comercial care servește pe consumatori într-un restaurant sau în alt local de consumație și încasează contravaloarea consumație, iar chelnerul este bărbat care servește consumatorii într-un local de consum!

| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Nu este nici o diferenta. Cele doua sunt sinonime. Singurul lucru pe are il putem numi "diferenta" este faptul ca denumirea de chelner este mai veche fata de denumirea de "ospatar".

O seara placuta!

| HaHa_8983 a răspuns:

OSPĂTÁR, ospătari, s. m. 1. Angajat din sectorul comercial care servește pe consumatori într-un restaurant sau în alt local de consumație și încasează contravaloarea consumație

CHÉLNER, chelneri, s. m. Bărbat care servește consumatorii într-un local de consum

Deci nu e nici o diferenta.

| cosmina_1882 a răspuns:

Sunt cuvinte sinonime... Dar din cate stiu eu cuv. "chelner" este o denumire mai veche iar "ospatar" e mai modern...