| anonim_4396 a întrebat:

Care este mancarea voastra preferata si care e reteta?

15 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Creier de porc la gratar cu garnitura de cartofi la cuptor si cu salata verde.
Creier de porc: Se curata fiecare bucata de creier de pielite, se spala bine avand grija sa nu se sfarame. Se lasa la scurs de apa. Se taie o bucata de folie de aluminiu, se unge pe dinauntru cu unt, se pune o bucata de creier, putina sare, piper si un cub de unt. Se inchide bine folia ca untul sa nu curga cand se va topi. Se baga la cuptor, intr-o tava pana cand creierul s-a copt. Se poate face si pe gratar, insa trebuie supravegheat mai indeaproape pentru ca gratarul fiind incins, se poate arde cu usurinta.
Cartofi la cuptor.
Se curata, spala, taie cartofii pai de grosimea a doua degete. Se oparesc timp de cateva minute in apa sarata clocotita. Se strecoara apoi de acea apa, se pun cateva linguri de ulei, condimente pentru cartofi taranesti, sare, piper si boia dulce. Se amesteca bine ca sa ajunga condimentul pe fiecare cartof. Se coc in cuptor cam la 200 grade intr-o tava unde s-a pus dinainte hartie de copt. Vor iesi ca si cartofii la cuptor, cum se fac la McDonald.
Salata: se amesteca frunze de salata rupte in 2-3 bucati cu 3-4 oua fierte, ceapa verde, rosii cireasa, si se pune sos de salata deasupra.
Pofta buna!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am mai multe mâncăruri preferate, spre exemplu :
* friptura de miel - vezi reţeta
http://www.lauraadamache.ro/2011/04/friptura-de-miel-la-cuptor.html#

* friptura de iepure - vezi reţeta
http://irinaririna.blogspot.ro/2013/01/friptura-de-iepure-la-tava.html

Toate cele bune.

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Mancarea mea preferata este si sanatoasa, este salata de fructe.
Reteta asta este ceva asemanator:
http://www.gustos.ro/......alben.html
Numai eu nu pun pepene galben.
O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru LeMousiqe):

Nici eu! nu l suport! mersi frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vezi aici,
http://www.laurasava.ro/
Poftă bună!
Te pup!

| AngelHugz a răspuns:

Pai..mancarea mea preferata e pizza happy, in special pizza speciale. Uite reteta:

INGREDIENTE:
blat pizza crocant sau pufos,
sos de roșii pentru pizza,
măsline negre fără sâmburi,
ciuperci,
piept de pui,
salam,
șuncă,
cârnați cabanos sau bacon,
mozzarella,
busuioc,
oregano.

MOD DE PREPARARE RETETA PIZZA SPECIALE:
Pregătim blatul de pizza. Se întinde în formă rotundă și se pune în tava. Se unge blatul cu sos de pizza, fie varianta făcută în casă, fie varianta pe care o găsim în comerț. Presărăm mozzarella rasă, apoi aranjăm feliile de salam, șunca, ciupercile, cabanosul sau baconul, măslinele și pieptul de pui. Aranjarea se face după cum doriți, eu am ales această variantă.
Presărăm oregano, busuioc și mozzarella deasupra. Se dă la cuptor pentru 15 min. la 200 grade C.
Poftă bună!

| anonim_4396 explică (pentru AngelHugz):

Si a mea multumesc frumos de reteta!

| Melany8 a răspuns:

Mîncarea mea preferată este pilaful dar rețeta îți voi scrie în mesaj

| anonim_4396 explică (pentru Melany8):

Nu e nevoie!

| catalinmobil a răspuns:

Pireu de cartofi cu snitel uite si reteta! si sper ca imi dai o fundita! http://www.culinar.ro/......uma-e-ora/

| helenka a răspuns:

Mie imi plac mult pastele cu carne. uite reteta:

etapa 1
Ceapa o tocam si o calim intr-o tigaie pana devine aurie; adaugam carnea si o lasam la foc mic pana incepe sa se rumeneasca. In acest moment adaugam ciupercile si condimentele. Amestecam bine si le mai lasam la foc mic aproximativ 5 -10 minute.

etapa 2
Separat fierbem pastele in apa cu sare, dupa care le punem la scurs.
Intr-un vas mai mare amestecam pastele impreuna cu carnea, sosul de rosii, patrunjelul si cascavalul/parmezanul ras si le dam la cuptor 10 minute.

etapa 3
Se servesc calde si, dupa preferinte, cu smantana.

Pofta buna!
Ingrediente:

1 punga de spaghete
750 gr 1 kg carne tocata
2 conserve de ciuperci
1 ceapa
cascaval/parmezan
sos de rosii
1 legatura de patrunjel
condimente

| Booklover a răspuns:

Mie imi plac dulciurile si daca tot apar capsunii ce-ai zice de o spuma de capsuni? E usor de facut si e si gustos si racoros.

Ai nevoie de:
500 grame de capsuni
6 linguri de zahar, (sau dupa gust, depinde cat de dulci sunt capsunii)
2 albusuri (3 daca ouale sunt de casa si mici)
o lingurita de zeama de lamaie

Mod de preparare:

Cureti si speli bine capsunii, apoi ii tai in bucatele mici, bati albusurile intr-un vas si dupa adaugi zaharul si le bati in continuare si dupa adaugi capsunile si amesteci ori cu mixerul in continuare ori cu lingura daca nu vrei sa strivesti asa de tare capsunile si la final adaugi zeama de lamaie si mai amesteci un pic si dupa eu iti recomand sa il pui in frigider cam o jumatate de ora si dupa pune-l in boluri si serveste-l big grin Pofta buna!

| anonim_4396 explică (pentru Booklover):

Mmm...Delicios! multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru Booklover):

Daca vreti puteti sa mi dati un site unde gasesc reteta respectiva!

| Ancalove a răspuns:

Salata cu surimi si paste

400 g paste penne
350 g surimi
200 g maioneza
4 oua
125 g bacon
1 ceapa
patrunjel verde
sare
piper
1 lamaie

Fierbi pastele in apa clocotita cu un praf de sare si o lingura de ulei 10 minute, le rastorni intr-o strecuratoare, le treci sub un jet de apa rece si le lasi sa se scurga.

Separat fierbi ouale, le cureti de coaja si le tai felii subtiri.

Tai baconul fasii si le prajesti intr-o tigaie pana devin crocante.

Tai surimi bucati de 1 cm grosime, apoi tai julien ceapa curatata.

Amesteci pastele cu surimi, bucatile de bacon, ceapa taiata, ouale si maioneza.

Adaugi o lingura de zeama de lamaie si condimentezi cu sare si piper, dupa gust.este ffffffffffffffffffffffffffffffffffffoarte buna.eu mananc de 2-3 ori pe saptamana http://www.retetepescaresti.ro/......0paste.jpg funda please?!