eileen
| eileen a întrebat:

Care este cel mai bun restaurant unde ati fost pana acum? Ma refer aici la locatie, meniu, ambient, preturi, samd. Eu sunt mare iubitoare de restaurante bune si vreau sa incerc si altele decat unde ma tot duchappy Chiar si din alte orase, sau tari, de ce nu.

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Dificila intrebare, din pacate nu retin numele tuturor restaurantelor in care am mancat. ultimul restaurant super in care am mancat a fost in Ibiza (Cala Llonga ) : o salata de la casa, scoici, si un platou imens ca diferite tipuri de peste si fructe de mare. am baut sangria de sampanie si cate un cockail = 90 si ceva de euro. destul de ieftin pentru doua persoane. serviciul impecabil, vedere la mare. ( ospatarul era gay laughing, ne-am distrat un pic).
IBiza capitala, (paseul maritim) pizzerie: restaurantul farte luxos(totul era din lemn scluptat, tablouri alb negru cu peisaje din Italia, toate pastele erau scluptate si ele in perete cu denumire cu tot, ciudat) ospatarii toti erau argentinieni, am mancat doua pizza foarte ciudate ex: carne de rata afumata, si o multime de tipuri de branza, si-mi aduc aminte ce era foarte picanta, nu mai retin ce am baut sau ce deserta am avut, dar retin pretul = 68 euro (prea mult pentru o pizzerie).
si inca unul ce-l retin de acolo, innauntru totul era rustic, afara avea terasa cu garratr si gradina cu flori (era destul de frig asa ca am mancat innauntru), pana sa ne soseasca mancarea, ne-au servit cu paine si tomate, am amncat scoici si orez cu boabante( in romana nu stiu cum se zice, stiu doar ca fiecare portie ne-a coastat 29 de euro), inghetata si un vin alb ( interesant, cand s-a terminat sticla de vin ospatarul a venit cu alta si ne-a umplut paharele, asta nu se intampla in orice restaurant), total= 100 si ceva de euro ( nu mai retin exact ). dar a meritatlaughing.
altceva deosebit am mancat avocado umplut cu tomate si niste minunatii ( nu mai retin). si in rest nimic deosabit, doar preturile. laughing
in Madrid capitala nu am amncat nici o minunatie a fost in imprejurimi, Toledo, un mic orasel inconjurat de zidurile cetatii, si de un rau, acolo am macat destul de bine (nu mai retin ce. deoarece eram la o cinade afaceri si nu prea m-am concentrat in mancat happy ), retin doar ca restaurantul avea trei nivele in jos, intreresant, totul era ca o grota, peretii erau din piatra si era decorat cu sabii de pe timpul cavalerilor.
ciudat. nu mai retin pe unde am mancat, am fost in atatea locuri...
un restauran foarte select aici unde locuiesc eu, "Pau"(bineanteles cu rezervare), langa portul de Benicarlo, aici mancarea se faca "ca la carte",(adica: foarte putin dar bun, trebuie sa te uiti cu lupa sa vezi ce ai in fasrfurie laughing ), intotdeauna mancam acelasi meniu: salata cu ananas, circumferenta= 8cm, fua cu paine prajita si zahar caramelizat, entrecot in sange cu garnitura de ciuperci si nuci( ornament, capsuni si sirop de ciocolata), iamii, desert nu mai tin minte, un vin bun si cam atat cred, si aici bucatarul iese sa te intrebe cum ai mancat, vrajeli etc, daca era mai ieftin mancam si mai bine rolling on the floor. total= in jur de 90, 110, depinde. (ps: oricum te saturi din miniaturile astea de mancaruri)
inaca unul si am terminat, preferatul meu aici in oras, "la Cabaña", restaurantul unei nemtoaice, se manaca mult, bine si nu foarte scump, in port, deasupra marii (pacat ca anul asta il vor muta), ospatarii foarte simpatici(romani si nemti), in general mancam la terasa, (innauntru mesele sunt rotunde, foarte mari), o salata tropicala, scoici asla marinera, entrecot( cat platoul, ca de nemtii manca mult), si desert acum nu retin numele, ciocolata rece si innauntru ciocolata calda, chiar fierbinte, sau inghetata, un vin bun, total= 60, 70m de euro, de aici iesi saltul.
din Romania nu prea imi mai aduc aminte, a fost acum ceva ani, retin doar ca am ancat in Predeal o mancare cu carne de caprioara, deliciosa.
astea sunt restaurantele care mi-au plcut cel mai mult, ambient, mancare, pret nu prea.

15 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Mie imi place "Taverna Sarbului" pentru mancare in primul rand, se aseamana mult cu cea romaneasca, servirea este ireprosabila, preturile cam piperate, dar justifica farfuriile plinehee hee. Ambientul este degajat, muzica placuta, ce mai.de vistongue

eileen
| eileen explică:

@harciog, nu sunt nici una nici alta, om obisnuit caruia ii place sa manance si sa se simta binewinking

eileen
| eileen explică:

Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si altelehappy
@harciog: am suficiente cat sa imi permit sa mananc oricehee hee si la orice orahappy

| claudya a răspuns:

Incercati si restaurantele din Ardeal si atunci sa-mi spuneti voi unde se mananca cel mai bine...

| Sara2 a răspuns:

Restaurant la cetate e in parcul tabacariei...are o mancare de te lingi pe degete, nicaieri nu am mancat mai bun ca acolo

| Parintele a răspuns:

Se pare ca putini membri TPU isi permit sa fie iubitori de restaurante.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

In Romania sincer cel mai bine am mancat in Cluj, sunt de acord cu Claudiya. Mancarea de acolo era foarte asemanatoare cu cea de la mine de acasa. In Bucuresti --> Taverna Sarbului, mancarea mea preferata si la fel ca la mine in tara. Cantitativ si calitativ, gustos, servire buna, etc...Cine a fost, stie big grin

Shin
| Shin a răspuns:

Restaurant Riviera. Este langa lac in parcul Lia Manoliu. Foarte frumoswinking

| Notme a răspuns:

Cel mai placut restaurant la care am fost a fost Restaurante Club Náutico de Castellón en El Grau de Castelló. Am mers acum 1 an si sper sa merg iar in vara, de obicei mergem cand e ziua la cineva din familie. Ambientul..mai mult decat placut(mananci langa mare), ai mancare pe alese, totusi, dupa cum iti poti da seama, este destul de scump, dar merita!

| Amy_2364 a răspuns:

Pai.ar fi club zexe poti intra pe sit... e genial

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E unul la...Raspunde-mi la o intrebare mai intii; Esti agent culinar sau expert in vinuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr eileen.Cite kg ai maica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te numeri printre ei No God?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti pocaita? sau "femeie usoara"?

| miley_9142 a răspuns:

Iti recomand res...paradis si cleopatra ( din moldova) din (america iti recomand; Golden Star; sa stii ca nu o sa regreti daca mergi acolo e o gustosime enorma e delikios si preturi convenabile pentru un turist...