| andrei11554324 a întrebat:

De ce femeile din România zilelor noastre nu mai sunt cum erau odată, mă refer că toate pleacă de la țară la oraș sau peste hotare, caută doar viață de lux, bărbat cu mulți bani, mașină de lux etc și nu vor să aibă de a face cu băieți simpli care locuiesc la sat în condiții naturale, care muncesc pe coclauri și trăiesc simplu fără lux, ieșiri la restaurante șamd. Toate cunoștințele și fetele cu care am copilărit în satul meu natal s-au stabilit prin diferite orașe și au rămas acolo iar în prezent nici nu-mi mai răspund la bună ziua deși am crescut, am copilărit împreună, ne dădeam cu sania împreună pe ulițele bunicilor și altele au plecat în afară și s-au căsătorit cu străini cu bani și au uitat locul unde s-au jucat și unde au crescut. Eu sunt printre puținii oameni care au rămas într-adevăr, nici nu am avut posibilitatea de a-mi schimba viața ori susținere întrucât am avut o viață puțin dificilă din punct de vedere familial însă asta e cu totul altă poveste și nu vreau să vă plictisesc prea mult dar aș vrea să știu oare de ce generația femeilor tinere românce s-a schimbat total și nu mai găsești/vezi fete de la țară cum erau o dată, adică fete care să-și facă relații cu un băiat și să rămână în satul natal, să facă 3-4 copii și să gătească, să meargă cu bărbatul la muncile câmpului de dimineață până seara, să locuiască într-o casă țărănească la fel cum familiile de români trăiau odată... parcă toată România s-a prostit, mai ales generațiile tinere. Acum 25-30 de ani fetele care aveau 17-18 ani se jucau cu băieții pe câmp, se plimbau pe dealuri, se sărutau și făceau dragoste pe câmp, pe malul Siretului la picnic etc. dar acum fetele fac sex doar în mașini de lux, nu mai mănâncă mămăliguță la bunica în bătătură ci merg doar la mall, la restaurante etc.

19 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Tie iti place tiparul SCLAVUL SOTIEI si SLUGA CRATITEI?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E vorba de tineri in general, nu doar de fete, care isi doresc o viata mai comfortabila si cat mai putine lipsuri. E in firea umana sa cauti cel mai bun lucru pentru tine. Iar mediul rural din Romania in destul de putine zone ofera un nivel de trai decent pentru tineri.

| RAY a răspuns:

In primul rand exagerezi la greu și ai tendințe misogine,ce naiba sa mai faci la sat? Sunt fete care fac naveta sau au și ele grija de animale,este logic că vin la oraș,cat despre restaurante de lux și mall nu toate merg in ele,după gândirea ta doar bărbați bogați au iubite, ceea ce nu este adevărat, din contra bărbați dă cadouri la fete, nu am văzut vreo fata sa caute un băiat dar invers ele primesc multe mesaje, daca e copila de 15 ani gen monica și vine un moșneag de București dintr o familie săracă cum sa nu accepte, bărbați urâți apelează mereu la banii asta e adevărul, nu am întâlnit bărbați frumoși frustrați și misogini

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa fii prea prost(a) sa nu vrei sa traiesti mai bine si mai usor, de acee toata lumea, nu doar femeile, absolut toata lumea vrae un confort cat mai bun si o munca cat mai usoora, ca sa traiasca o viata furmoasa si linistita si nu doar in Romania ci in toata lumea.

Nu mai traim ca acum 100-200 de ani sa ne jucam pe camp, am evoluat mult, suntem mai intelienti, mai atenti la ce mancam si imbracam, nu ne mai imbolnavim si nu mai murim ca 40 de ani cum se murea acum 200 de ani, din cauza medicinei.

daca vrei o fata de la tara, api mergi al tara si caut-o dar asigura-te ca ai casa si ograda, unde sa va puteti intemeia o familie,. ca de esti un cotae goale care nu ai nici dupa ce bea apa, nu te vrea nici o fata, ca de trantori fuge toata lumea.

| colonelumorteni a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e adevarat...pe mine ma voia o fata cu bmw si casa de 2 ori mai mare decat a mea dar nu am vrut-o eu pentru ca mie nu-mi plac oamenii bogati eu sunt sarac dar ma consider superior bogatilor.Stiu ca suna ciudat dar pe langa caracter sunt cu mult superior si celor care detin functii inalte avocati, manageri etc.Sunt un sarac arogant cu bogatii si intotdeauna le dau clasa.Cu banii ma descurc dar cand am ocazia umilesc oamenii bogati si inteligenti/imbracati bine cu bani multi in cont.Mi-am propus sa fac asta si am reusit am flegmat pe masina unui investitor in imobiliare.Primarul, patronii ma respecta din mers.Sunt exact taranul ala de care se feresc toti bogatii care nu mai exista dar inca exista.Viata e altfel chiar amuzanta cand vezi totul de la polul opus si cand inginerii ti se inchina fiind un taran.Pot sa va garantez ca eu cu 12 clase si fara facultate am umilit functionarii publici din atitudine deci ce valoare mai are banul sau pozitia cand de fapt e invers? Bogatii se amagesc pentru ca nu au intalnit persoana potrivita care sa-i puna acolo unde le e locul

| colonelumorteni a răspuns (pentru Violleta2022):

Vorbiti de parca bogatia ar insemna ceva sau pozitia in societate.Nu exista daca vezi totul din alta perspectiva.Bogatii aia inca nu au gasit saracul care sa-i puna la punct.Eu vad totul de la polul opus si pentru mine un functionar sau un om bogat este inferior chiar daca sunt mult mai sarac decat el e vorba de maniera pe care o ai, nimic nu te opreste sa-l pui la colt pe bogat daca nu esti la mana lui nu detine nicio putere si niciun grad inalt, din contra iti da motive ca sa-i arati cine e de fapt

| Violleta2022 a răspuns (pentru colonelumorteni):

Asa arata un om arogant si snob, nu superior altora.

| colonelumorteni a răspuns (pentru Violleta2022):

Aşă este dar uneori trebuie să ţinem steagul ridicat pentru victoriile in faţa poziţiei altora care nu ar rata ocazia sa facă tot acelaşi lucru cu cei inferiori lor. Dupa mine e mult mai bine să nu mai incerce sa dea de pământ cu cei de jos ca şă nu li se urce în cap mulţimea nemulţumita de atitudinea lor adica snobii şi egoiştii. Oricat ai încerca să dovedeşti cuiva că ai eşti net superior pe toate planurile nu financiar sau intelectual el niciodata no să accepte asta.Toţi oamenii sunt la fel dar când li se urcă statul financiar prea mult la cap şi popularitatea printre semenii lor, adica materialele pe care le deţin nu strica să le dai peste nas celor care se ratacesc printre mormane de bani.Cei care se ratacesc prin mall-uri, pe la Veneţia moţi de beti dar superiori celor saraci nu mai sunt vazuţi la fel de oaia trufaşa si beteaga din muţime(de snob-ul incult şi sărac)Toate cele bune asa să ne ajute Dumnezeu ca de asta suntem la mâna celor de sus din cauza fricii de a le demonstra că suntem egali.Eu pot sa respect pe cei ca mine pe cei ca ei dar ei nici pe cei ca ei nu ai respectă, nici pe cei bogaţi nici pe cei saraci nici pe cei inteligenţi doar se folosesc de cei proşti ca să le cante inima de fericire.Ce e mai grav şa fii snob sau ticălos? Că din ce am prezentat eu in favoarea mea eu cred ca aia chiar sunt inferiori pe alte planuri dacă nu chiar eşecuri totale.

| dullcat a răspuns:

Toti tinerii pleaca de la sate.Lasa sexismele si citeste ceva serios despre acest fenomen.Ti-l recomand pe Vasile Ernu.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca toata lumea vrea sa munceasca 8 ore pe zi si sa primeasca un salariu decent si sa petreaca weekend-ul in pace, nu sa stea pe un camp de dimineata pana seara + in weekend (in afara de duminica) si apoi sa moara de foame si sa mai aiba grija si de 4 plozi.
Cu totii ne dorim o viata cat mai comfortabila. De ce sa ne chinuim intentionat cand putem sa traim confortabil.

| Eireann a răspuns:

E in natura omului sa isi aleaga o viata cat mai usoara, mai comoda, cu mai multe bucurii si mai putina truda. Nu toate femeiile au vocatia de martire: sa munceasca toata viata, sa se sacrifice, sa nu aiba alta implinire decat copiii, sa nu isi permita cate un moft din cand in cand. Nu e bine sa uiti de unde ai plecat dar nu e nimic rau daca vrei sa iti depasesti conditia. Ele au considerat ca la oras o sa aiba parte de o viata mai buna si e usor sa vezi de ce - prefera sa mearga la servici intr-un birou unde poarta tocuri si are unghiile facute in fiecare zi decat sa mearga la munca campului, prefera sa comande o pizza decat sa stea sa amestece in oala cu orele, vrea sa iasa la film, la concert, la club, vrea sa mearga in concediu intr-un loc exotic si luxos, vrea sa aiba maxim 2 copii carora se le poata oferi cat mai mult, scoli de top, cursuri de balet si limba japoneza, vrea sa poata sa isi ia un parfum scump din cand in cand, poate o geanta de firma, sa doarma pe asternuturi de matase si sa aiba prosoape din bumbac egiptean. E superficial dar suna mai bine decat o viata de truda, privatiuni si sacrificii.

| haileewatson a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui.
Tu pari un frustrat ca ai ramas in sat in timp ce persoanele pe care le cunosteai au avut curajul sa vrea mai mult de viata si sa plece in lume.
Mentalitate de ratat.

| Dandinelle a răspuns:

Stai asa, sa-ti spun de barbatii din ziua de azi...

| dullcat a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu-i spune, socul va fi prea mare. laughing

| RAY a răspuns (pentru Dandinelle):

Spune

| Miruna333 a răspuns:

Suntem in 2023, nu mai suntem in 1800. Cine mai e prost sa vrea sa stea intr-un satuc uitat de lume si fiecare zi sa arate la fel?
Lumea a evoluat, ce e rau cu mall-urile si restaurantele?
O viata avem si pe aia sa o muncim pe camp si cu 3-4 plozi? Deci femeia sa stea si pe camp, sa mai toarne si 3-4 plozi, sa mai si gateasca si tot asa. Doar cineva incuiat la minte, ar mai vrea sa faca asa ceva in ziua de azi.
Asta e mentalitatea romaneasca, de ce sa evoluam, din moment ce putem ramane la,, fundul'' vacii la propriu? Poti manca mamaliguta si intr-o casa de lux, nu doar la bunica in batatura. Daca bunica a trait batuta de barba-su toata viata si cu odraslele de gat, toata ziua si pe camp, asa sa faca si generatiile din ziua de azi? Aia nu este viata, este chinuiala plina de traume.

| dullcat a răspuns (pentru Miruna333):

Adevarul e ca satele romanesti sunt raiul pentru femei.Trebuie sa fii prea fraiera sa nu iti doresti crescut copii, animale si barbat, avut grija de casa, bonus poate o bataie la ordinea zilei, scandaluri cu vecinii, de asemenea civilizati la bautura, lipsa oportunitatii de a iesi sa te relaxezi in parc sau la un restaurant, lipsa independentei sau a unei personalitati in general etc.Iar dupa o zi in care vrei sa te bagi in pamant de oboseala si sa dormi cativa ani, mai vrea si barbatul sex.Sigur ca violenta domestica se intampla si la oras, insa este o diferenta, fiindca la sate e mereu acolo, pregnanta in statistici.Si eu cunosc vreo 4-5 cazuri.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că au dispărut modelele umane care să fie un reper moral pentru societate. Pentru că la școală nu se mai învață că a munci nu este o rușine. Dar, mai ales datorită rețelelor sociale care promovează nemunca, câștigurile din nemuncă, datorită faptului că nimeni nu conștientizează că viața nu este mereu fericită și că azi ești sus, mâine un nimeni.
Iar, educația copiilor pornește de la cei 7 ani de acasă, inexistenți la mulți copii, care trăiesc cu mobilul în mână, deși nu știu să vorbească, dar stau pe mobil, căci așa știu unii părinți să îi educe.
Copilul, ca un pui de animal, trebuie educat prin intermediul părinților și a imitării părinților.
Ori un animal educă un pui să supraviețuiască prin muncă, iar oamenii educă copii să supraviețuiască prin lene, prin sex, prin furt, prin păcănele.

| colonelumorteni a răspuns:

Din cauza faptului ca au aparut si mai multe obiecte atractive ce le considera frumoase si le tulbura mintea dar nu uita ca poti fi mai autentic si prin simplitatea lucrurilor vechi poti ramane diferit si totodata superior fata de luxul nou aparut.Cand spun asta ma refer ca poti ramane taran sarac dar poti avea atitudine superioara fata de taranii de oras care se plimba in masini.Iti spun din proprie experienta ca doar atitudinea conteaza nu valorile materiale si eu sunt de la tara dar am inchis gura multor oraseni chiar si unor oameni cu functii inalte