| LifeIsHard a întrebat:

Care este mancarea voastra favorita? Mec kfs... ce fast food-uri stiti si sunt bune! spuneti-mi si mie mancaruri traditionale! am nevoie pentru curs care MAMA M-A INSCRIS! firar mersi FUNDA+VOT

Imi puteti scrie mancaruri gatite prajite la cuptor garnituri sau fast food merci mult

Răspuns Câştigător
| alinae a răspuns:

Daca doresti ceva simplu, poti face niste spaghetii.Pui jumatate de apa intr-o oala mai micuta si astepti pana clocoteste.Intre timp cat astepti pune putina sare(pentru mai multa aroma). Apoi pune spaghetiile care le rupi in 2 in oala. Dupa vreo 10 min incepi a gusta putin dintr-o spagheta ca sa vezi cum e. Daca mai trebuie mai lasi si faci iar aceeasi tactica.Cand e gata, le scoti si strecori prin strecuratoare. Pune putin sos si deasupra 2 frunze de busuioc.La desert poti face tiramisu.

Ai nevoie de:
400 g piscoturi
250 g crema Mascarpone
4 oua
4 linguri zahar
3 cescute de cafea tare (espresso) fara zahar
cacao pentru ornat
se prepara astfel :
Intr-un bol se amesteca bine galbenusurile de ou cu zaharul pana se deschid la culoare;

Se adauga apoi crema Mascarpone si se omogenizeaza amestecul;

Intr-un bol separat se bat albusurile de ou pana se umfla;

Se toarna albusurile peste amestecul cu mascarpone si se intorc usor cu lingura pana la incorporare;

Nu folositi mixerul pentru ca albusurile se vor lasa;

Piscoturile se inmoaie putin pe ambele parti in cafea (in care se poate turna si putin coniac sau rom pentru un gust mai bun) dupa care se aseaza intr-o tava unul langa altul, fara spatii goale intre ele;

Dupa ce am pus primul strat de piscoturi turnam peste ele o jumatate din crema;

Apoi, punem alt strat de piscoturi, imbibate de asemenea in cafea si deasupra ce a mai ramas din crema;

Se pudreaza din belsug cu cacao, astfel incat sa se formeze un strat uniform, si se lasa la frigider.

Sper ca te-am ajutat, funda, te rog? puppy dog eyes

3 răspunsuri:
| Joannaa a răspuns:

Buna ionica, poti alege aici retetele care le doresti http://www.retete-bucatarie.ro/

| PetreConstanta a răspuns:

Cel mai simplu carnat in paine

| CeCeJones a răspuns:

Pai. Poti sa incerci o `Prajitura Inteligenta` happy
Se face foarte usor!
Uitee Reteta happy
Ingrediente:

8 oua, 1 litru lapte, 250 gr unt sau margarina, 300 gr zahar tos, 10 LG faina, 50 gr zahar vanilat.

Untul, zaharul si 5 LG lapte se pun pe foc pana se topeste zaharul. Dupa ce se raceste, se adauga galbenusurile frecate, faina si laptele, amestecand tot timpul. Albusurile se bat spuma separat si se adauga la compozitie amestecand usor de sus in jos.Toata compozitia se toarna intr-o tava (tapetata cu ulei si faina sau cu hartie de copt). Se coace la 175 grade C, 50-60 min.Cu 5 minute inainte de a fi scoas din cuptor se da focul mai tare pentru a se rumeni deasupra. Imediat dupa ce se scoate din cuptor se pudreaza cu zahar vanilat. Se taie rece.

LG = linguri happy
Noroc La Gatit happy