| anonim_4396 a întrebat:

Care soi de mere e cel mai potrivit pentru placinta?

Răspuns Câştigător
| JayLeno a răspuns:

cele galbene, "golden"

7 răspunsuri:
| ady48 a răspuns:

Eu fac placinta cu mere numai cu mere ionatane, care dupa ce sunt calite, capata o culoare rosie si sunt foarte aromate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

mere ionatan si golden putin calite ci zahar si scortisoara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pun ce mere gasesc pe piata si tot iese buna placinta. Ideea e, daca merele sunt mai acrisoare, le mai pui tu putin zahar in plus, atata tot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiam ca merele cretesti sunt cele mai bune pentru placinta, mama chiar face borcane cu umplutura de placinta pentru tot anul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cretesc auriu sau cretesc rosu

| anda21 a răspuns:

bot de iepure, sunt mai zaharoase de la natura.

| cristina_constantinescu a răspuns:

Cred ca orice tip de mar rosu e potrivit... eu nu sesizez mare diferenta, sincer...