| Razvan_Lung_1994 a întrebat:

Care stie care este diferenta dintre taietei si spaghete?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Taiteii sunt lati iar spaghetele sunt rotunde. Fara gaura.Privind din capatul lor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, modul de preparare ( compoziţia ) este acelaşi ( aceeaşi ).

Ele DIFERĂ ca formă/aspect - vezi imagini la linkul :
* tăieţei - http://www.google.ro/......tp?/search

* spaghete - http://www.google.ro/......tp?/search

* macaroane - http://www.google.ro/......tp?/search

Toate cele bune.

| mola a răspuns:

Uite :

Taiteii sunt din aluat.
Spaghetele sunt paste ( nu din aluat ).

Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mola):

Ai spus-o!

| mola a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce?

| SimionAlexandru a răspuns:

Taietei sunt patrati, si spaghetele sunt triunghiulare

| darrio2007 a răspuns (pentru SimionAlexandru):

Sa-mi spui si mie unde ai gasit spaghete triunghiulare. Vreau sa fac o supa.Ca se aseaza mai bine in oala.

| AnnaSophiaRobb a răspuns:

Taieteii pot fi facuti si in conditii casnice, spaghetele in schimb nu, taieteii pot fi putin mai lati iar spaghetele inguste

| TheRageQuitter a răspuns:

Taieteii sunt folositi in supa in timp ce spaghetele sunt mancate impreuna cu branza.

Mai este si forma impreuna cu latimea pastelor, dar asta depinde mai mult de sortimentul ales.

| princess91 a răspuns:

Taietei se folosesc pentru supe si ciorbe iar spaghetele se folosesc pentru spaghete cu branza sau paste cu sos laughing
Ar fi destul de ciudat sa mananci ciorba cu spaghete interminabile nu?

| Mihail_Iorga_1990 a răspuns:

Veverite

| Razvan_Lung_1994 explică:

Eu ma refeream la compozitie deoarece in reteta scrie ca trebuie sa folosesc taieteii grosi si eu credeam ca ii tot una cu spaghetele