| mypleasure a întrebat:

Cartofii prajiti sunt cancerigeni?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Consumati ocazional nu sunt periculosi. Daca sunt prea prajiti, devin iritanti pentru mucoasa stomacala si generatori de radicali liberi.In plus contin de 4 ori mai multe calorii decat cei fierti.Iritarea continua a mucoasei stomacului poate produce leziuni care evolueaza spre ceva periculos.Mai ales cartofii prajiti in resturante sunt periculosi pentru ca in acelasi ulei ajuns la temperatura de fum se prepara mai multe sarje. Mira

3 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nimeni nu stie ce cauzeaza cu adevarat cancerul! Sunt foarte multe ipoteze... Mai inainte de a fi cancerigeni, ingrasa! Oricum, nicio prajala nu e buna pentru organism.

| pepino a răspuns:

Nu atat cartofii cat uleiul in care ii prajim. In uleiul prea mult incins se formeaza o substanta cancerigena, acroleina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

in mod cert