| tunde a întrebat:

Cat de sanatoasa este supa de varza? Chiar ajuta la slabit?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Soră-mea a încercat cura cu supă de varză şi a ajutat-o. Am gustat şi eu şi nu mi s-a părut prea bună, dar depinde de gusturi. Bănuiesc că, dacă vrei să slăbeşti, trebuie să suporţi gustul oribil.

4 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Este foarte sanatoasa daca o combini corect cu alte alimente care sa suplineasca nevoile corpului ...si chiar da randamenta ...eu am slabit cu ea. mai jos iti dau cura pe care am urmat o eu:
Prepararea supei:
- ingrediente: 8-9 fire de praz, 1 kilogram de rosii, o varza mare (~2kilograme), 3 ardei grasi, 1-2 teline, patrunjel, usturoi, ceapa, leustean etc.
-dupa taierea zarzavatului, caliti-l la foc iute (un sfert de ora), dupa care puteti adauga usturoiul, leusteanul si patrunjelul. Totul se fierbe in 3 litri de apa. se serveste de preferinta cald.
LUNI: Supa si multe fructe
MARTI: Supa, fructe, un cartof copt
MIERCURI: Supa, fructe si legume
JOI: Supa, fructe, un pahar de lapte degresat, 1-2 banane
VINERI: Supa, putina carne slaba (200-150 gr.), salata de rosii cu putin ulei
SAMBATA: Supa, 200-250 gr. carne slaba, salata de rosii
DUMINICA: Supa, orez, legume si salata de legume.
Evitati pe cat posibil sa mancati fasole (puteti manca fasole verde) sau mazare.

| kaumi a răspuns:

Tot ce este consumat cu moderatie este sanatos. Daca incerci sa slabesti cu supa de varza, respecta cat de cat cantitatile indicate. Nu exagera cu consumul supei de varza ca o patesti. Iti spun din proprie experienta. Efectele ei se datoreaza calitatilor diuretice a verzei.

| unuzero a răspuns:

Sanatoasa este, gustoasa putin, mancarea in exces dauneaza greutati. ar fi bine sa nu manance nici supa aia! sa bea doar apawinking

| prolibro a răspuns:

Fata mea a incercat supa de varza si e intr-adevar o supa foarte sanatoasa.Manca si la pranz si seara si a ajutat-o mult.Gustul poate fi ameliorat dupa dorinta, aportul caloric este foarte mic, iar aportul de vitamine mare.